Szalai Piroska miniszterelnöki megbízott szerint Ukrajna EU-tagsága esetén több tízezer olcsó ukrán munkavállaló jelenhet meg Magyarországon, különösen az alacsonyabb képzettséget igénylő munkakörökben – írja a Mandineren közzétett elemzésében. Ez a jelenség nyomást gyakorolhat a magyar munkavállalókra, mivel
az ukrán minimálbér jelentősen alacsonyabb a magyarországinál, így a munkaadók számára vonzóbb lehet az olcsóbb munkaerő alkalmazása.
Az elemző rámutat, hogy
az ukrán munkavállalók tömeges megjelenése megtörheti a reálkeresetek elmúlt 15 évben tapasztalt növekedési dinamikáját.
Emellett a szociális és egészségügyi rendszerekre is jelentős terhet róhat a megnövekedett népesség, ami hosszú távon a magyar családok életminőségének romlásához vezethet.
Mivel Ukrajna posztszovjet ország, állampolgárai – egy 1963-as megállapodás értelmében – jogosultak lehetnek magyar nyugdíjra, amennyiben elérik a magyar nyugdíjkorhatárt. A magyar nyugdíjak összege jelentősen meghaladja az ukrajnai ellátások mértékét, így ez sokak számára vonzó lehetőség. Nem nehéz elképzelni, hogy azok a fiatalok, akik Magyarországon vállalnak munkát, segíthetik idősebb családtagjaikat az átjelentkezésben, és így a nyugdíjjogosultság megszerzésében – írja a miniszterelnöki megbízott.
A kormányzati szereplők, köztük Orbán Viktor miniszterelnök és Orbán Balázs politikai igazgató, aggodalmukat fejezték ki Ukrajna EU-csatlakozásával kapcsolatban. Szerintük a csatlakozás súlyos gazdasági terheket róna Magyarországra, beleértve az agrárszektor versenyképességének csökkenését és az uniós támogatások elosztásának átalakulását. Az elemző arra figyelmeztet, hogy Ukrajna EU-tagsága jelentős gazdasági és társadalmi kihívásokat hozhat Magyarország számára, különösen a munkaerőpiacon és a szociális rendszerekben.