A második világháború idején, Budapest 1944–45. évi ostroma alatt elhunyt és akkor eltemetett német katonákat exhumáltak a Bécsi kapu téri levéltári palota udvarán – számolt be a Magyar Nemzeti Levéltár. Felidézték: a második világháború végén, 1944 márciusában Németország megszállta Magyarországot, ezzel hazánk, így Budapest is hadszíntérré változott.
A magyar főváros 1944/45 telén a világháború egyik leghosszabb ostromát szenvedte el, amely minden értelemben hatalmas károkat, veszteségeket okozott.

A Magyar Nemzeti Levéltár udvarán található tömegsírt véletlenül fedezték fel,
a Múzeumok éjszakájára készítettek elő egy kiállítást, akkor került elő egy irat, amelyben arról írnak, hogy az udvaron német katonák lettek eltemetve.
Kiderült, ezek a katonák azóta sem lettek exhumálva.
A Német Háborús Sírokat Gondozó Népi Szövetség néhány napja megkezdte a feltárást, amely hamar eredményre vezetett: rövidesen megtalálták az első elhunyt katona földi maradványait, ezt követően pedig további tizenhárom katona került elő az egykori gránáttölcsérből.
Az exhumálás során ráadásul hét személy azonosítóját is megtalálták, így hét család hozzátartozói végre megtudhatják, hogy a harcok közepette elhunyt felmenőjüket hol temették el.

Az exhumálást nehezítette, hogy korábban a területen közművezetékeket fektettek le. Ennek ellenére számos személyes tárgy, így órák, fésűk, borotvák, egészségügyi felszerelés, illetve korabeli fémpénzek kerültek elő a földből. Megtalálták továbbá az Országos Levéltár 1945 nyarán lerobbantott tornyának egyes maradványait is.
A munkálatok pünkösd után folytatódnak majd a még feltárható területen.