Az új, úgynevezett ukrán propaganda elleni törvény célja nem a büntetés, hanem a közérdek érvényesítése – mondta el ifj. Lomnici Zoltán az Origónak adott interjújában.
A Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány igazgatója szerint a örvényjavaslat értelmében azok a szervezetek, amelyek külföldről kapnak támogatást és politikai tevékenységet folytatnak, jegyzékre kerülnének, és csak engedéllyel fogadhatnának el további külföldi forrást.
Emellett az ilyen szervezetek vezetői vagyonnyilatkozatra kötelezettek lennének, és kiemelt közszereplőnek minősülnének.
– emelte ki az igazgató.
Lomnici szerint „az átláthatóság nem büntetés, hanem közérdek”. A javaslat célja, hogy a nyilvánosság is tisztán lássa, kik és milyen forrásból gyakorolnak befolyást a közéletre – akár civil szervezetek, akár médiafelületek vagy egyéb struktúrák révén.
Lomnici úgy véli, a baloldali ellenzék tiltakozása azt mutatja, hogy a javaslat valós problémát érint:
gátat szabhat annak a versenyelőnynek, amelyet a külföldről beáramló pénzek biztosítanak számukra.
Az Országgyűlés elé került új átláthatósági törvényjavaslat célja, hogy fény derüljön arra, kik és milyen forrásból finanszírozzák azokat a szereplőket, amelyek jelentős befolyást gyakorolhatnak a közvéleményre, akár a sajtó, akár civil szervezetek, akár más formális vagy informális struktúrák révén. A javaslat nem szankcionál, nem tilt – pusztán annyit kér: tárják fel a működésük mögötti forrásokat.
A teljes interjút ide kattintva érhetik el.