Mesterséges intelligencia a haza szolgálatában

A mesterséges intelligencia emberéleteket menthet, és segítségével sokkal hatékonyabban készíthetők fel a katonák Magyarország védelmére – erről beszélt lapunknak Kovács László vezérőrnagy, az NKE tudományos rektorhelyettese, akit a honvédelem napja alkalmából kérdeztünk a Magyar Honvédség és a mesterséges intelligencia kapcsolatáról. A vezérőrnagy szerint ugyan vannak kockázatai a mesterséges intelligencia használatának a haderőben, azonban megfelelően használva hatékonyságnövelő, illetve veszteségcsökkentő hatása lehet.

2025. 05. 21. 4:54
mesterséges intelligencia, Magyar Honvédség, kibervédelem,
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Május 21-e a magyar honvédelem napja. A magyar szabadságharc tavaszi hadjáratának csúcspontjaként, háromhetes ostrom után 1849-ben e napon foglalta vissza Buda várát a Görgey Artúr tábornok által vezetett honvédsereg Heinrich Hentzi osztrák császári tábornok csapatától. A háborúkat a világtörténelemben mindig is élőerővel vívták, sokszor tömegek halálát okozva. Azonban az utóbbi évtizedekben a technológiai fejlődés egy új, olyan segédeszközt adott a hadseregeknek, amellyel rengeteg emberi életet tudnak megmenteni: a mesterséges intelligenciát (MI).

Mesterséges intellgencia. Május 21 a honvédelem napja (Forrás: Honvédelmi Minisztérium)
Május 21. a honvédelem napja (Forrás: Honvédelmi Minisztérium)

Kovács László vezérőrnagy, az NKE tudományos rektorhelyettese lapunknak elmondta: Magyarországnak még 2020-ban készült el a mesterségesintelligencia-stratégiája, amely nagyon részletesen már a katonai feladatokat, illetve stratégiai feladatokat is tartalmazta. Mint mondta, ennek felülvizsgálata, fejlesztése jelenleg is folyamatban van, a következő 10-15 évben pedig tovább fog növekedni a honvédségben az MI használata.

„Magyarországon olyan haderő épül, amely a kor színvonalának megfelelő modern haditechnikai eszközökkel rendelkezik, és már részben most is használ mesterségesintelligencia-rendszereket a felderítésben, a kommunikációs hálózatban és lövészek kiképzésében is”

 – emelte ki a vezérőrnagy.

A honvédség katonája egy PKM típusű géppuskával tüzel lőgyakorlaton (Forrás: Honvédelem.hu)
A honvédség katonája egy PKM típusű géppuskával tüzel lőgyakorlaton (Forrás: Honvédelem.hu)

Elmondta, hogy az MI hadseregekre gyakorolt hatása a katonák szerepét nem vagy csak részben változtatja meg. – Sajnálatos módon a 21. század elején is a fizikai térben fizikai háborúk zajlanak, ugyanakkor ezek a mesterséges intelligencia által támogatott kiképző rendszerek sokkal hatékonyabbá teszik a katonák felkészítését – hangsúlyozta, majd hozzátette: azok a rendszerek pedig, amelyeket a harcokban használnak a katonák, az emberveszteségek csökkentését szolgálják.

„Hatékonyságnövelő, illetve veszteségcsökkentő hatása lehet a mesterséges intelligenciának”

– mutatott rá.

 

A mesterséges intelligencia veszélyei

Kovács László felhívta a figyelmet arra is, biztosítani kell, hogy az MI-rendszerek megbízhatók legyenek és ne okozzanak semmiféle biztonsági kockázatot. Mint mondta, a kérdéskört két oldalról kell megközelíteni: az egyik a mesterséges intelligencia biztonságos működése, és a másik fele ennek az etikai kérdések feltétele.

– Utóbbi kérdéskörbe tartozik például, hogy egy drón vagy egy szárazföldi roboteszköz hozhat-e döntést önállóan akár fegyverhasználatra, emberélet kioltására. A jelenlegi válaszunk az, hogy természetesen nem. Ember kell, hogy ezt felügyelje – hangsúlyozta. 

A Magyar Honvédség egy drónja (Forrás: Honvédelem.hu)
A Magyar Honvédség egy drónja, már ezen a területen is szerepe van a mesterséges intelligenciának (Forrás: Honvédelem.hu)

A biztonságos működés pedig szerinte azzal garantálható, hogy nagyon sok visszaellenőrzés szükséges, illetve a fejlesztésben teljes felügyelet kell az MI-rendszereknek a kialakításában. – Olyan beépített, mérnökök által felügyelt eredményeket, teszteredményeket kell biztosítani, amelyek kizárják vagy javarészt kizárhatják a mesterséges intelligencia tévedését – szögezte le.

 

Fontos a kibervédelem

Elmondása szerint ugyanis a mesterséges intelligencia egyik kiindulópontját jelentik azok az adatbázisok, amelyeket felhasználva tud akár tanulni, akár dönteni az MI bizonyos kérdésekben. Kovács László rámutatott: itt az a veszély fenyeget, hogy ha valaki az adatbázisokba hamis információkat vagy adatokat visz be, akkor az MI azok alapján rossz döntést vagy döntés-előkészítő információkat fog kialakítani.

– Ezért kibervédelmet kell biztosítani ezeknek a rendszereknek, és nem utolsósorban az emberi ellenőrzést – amennyiben ezt meg lehet tenni – mindenképpen előtérbe kell helyezni – hangsúlyozta.

Kovács László úgy összegzett, hogy mindent egybevetve a mesterséges intelligencia hatékony használata segít, hogy a fegyveres konfliktusokat, azoknak a valószínűségét a minimálisra szorítsuk. – A jövő nem feltétlenül pontosan előrejelezhető, de én azt várom a mesterséges intelligenciától, hogy emberéleteket ment meg, és sokkal hatékonyabban tudjuk felkészíteni katonáinkat Magyarország védelmére – hangsúlyozta.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Honvédelem.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.