Hiába próbálja Magyar Péter úgy beállítani a bennfentes kereskedelemmel kapcsolatos, ellene folyó vizsgálatot, mintha annak célja mindössze a Tisza Párt elnökének ellehetetlenítése lenne, vagyis tisztán politikai célú akció – írja a Mandiner. A bennfentes kereskedelemre vonatkozó vizsgálatra, a bűncselekmény megállapítására és a büntetésre vonatkozó szabályokat az Európai Unió irányelve írja elő, vagyis minden tagállamnak, így Magyarországnak is ugyanúgy kell eljárnia.
Magyar Péter a gyanú szerint bizalmas, belső információ birtokában vásárolt 2023. július 21-én Opus-részvényeket. A politikus a jelek szerint tudatában volt annak, hogy a pénteki tőzsdezárás után az Opus Global Nyrt. nagyszabású részvény-visszavásárlási programot hirdet, aminek köszönhetően jelentősen megnőtt a részvények árfolyama. A Tisza Párt elnöke a tőzsdezárás előtt néhány órával az összes részvényét eladta, majd Opus-papírokat vásárolt. A következő, hétfői kereskedési napon pedig
eladta ezeket a részvényeket, immár jóval magasabb árfolyamon, ezzel több tízmillió forint hozamot ért el.

Magyar Péter volt barátnője, Vogel Evelin egy kiszivárgott hangfelvételen is említette, hogy az ellenzéki politikus olyan információk birtokában tőzsdézett, amelyekről „nem lehetett volna tudnia”.
Az ügyben a piacfelügyeletet ellátó Magyar Nemzet Bank és a Nemzeti Nyomozó Iroda is nyomozást indított, mivel fennáll a bennfentes kereskedés, mint bűncselekmény gyanúja.
A bennfentes kereskedelemre vonatkozó magyar jogszabályok teljes mértékben összhangban vannak az Európai Unió minden tagállam számára kötelezően alkalmazandó irányelvével. Az 596/2014 számú MAR irányelv célja a piaci visszaélések megelőzése és a befektetők védelme.
Az uniós szabályok előírják, hogy a bennfentes kereskedelem esetén a tagállami hatóságoknak kötelező büntetőjogi intézkedéseket hozniuk, amely pénzbüntetés és szabadságvesztés.
Az EU-s irányelv szabályozza a felügyeleti eljárás részleteit is. Magyarországon a piac felügyeletét a Magyar Nemzeti Bank végzi. A bennfentes kereskedelem a büntető törvénykönyv szerint 3-5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Nem ez az első, hogy Magyar Pétert nagy összegű visszaéléssel hozták összefüggésbe. Korábban Hadházy Ákos baloldali képviselő hozta nyilvánosságra a Diákhitel Központ túlárazott szerződéseit, amelyeket Magyar Péter vezetése idején kötöttek, de kiderült az is, hogy a politikus testvére,
Magyar Márton több olyan állami intézménynek is szerepelt a fizetési listáján, amelyet Magyar Péter vezetett.
A bennfentes kereskedelemnek már a gyanúja is komoly károkat okozhat egy ország részvénypiacán, mivel a befektetők bizalmát az ilyen ügyek gyorsan lenullázhatják. Ez érthető is, mivel a szenzitív információk tisztességtelen előnyökhöz juttatják az érintetteket, ráadásul a részvények árfolyamára is komoly hatást gyakorolhatnak még akkor is, ha később bebizonyosodik, mégsem bennfentes információ alapján valósult meg a vitatott kereskedés.