Halálos is lehet a kotyvalék, amit amerikai zenészek reklámoznak a dalszövegeikben

Egy divatos, függőséget okozó, halálos koktél ütötte fel a fejét a drogpiacon, amely a Lean elnevezést kapta, és világszerte komoly egészségkárosító veszéllyé vált – ismertette a Drogkutató Intézet. Mint írták, használatának eredményeként a fogyasztó bódultságot, eufóriát, lassúságot érez, de hosszú távon függőség, májkárosodás, légzésdepresszió és halál is bekövetkezhet. A Lean Magyarországon még nem tömegesen elterjedt, de minden előfeltétel adott ahhoz, hogy a trend berobbanjon a fiatalok körében.

Forrás: Drogkutató Intézet2025. 07. 18. 18:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Lean, más néven Purple Drank, Sizzurp vagy Dirty Sprite, nem csupán az amerikai popkultúra ikonikus itala, hanem világszerte komoly egészségkárosító veszéllyé nőtte ki magát – figyelmeztetett a Drogkutató Intézet (DKI). Mint közölték, a szer egy kodeintartalmú köhögéscsillapítóból, promethazinból, üdítőitalból és cukorkából álló keverék, amit korábban még csak Amerikában használtak, mára azonban már Európában – beleértve Magyarországot – is egyre jobban elterjedt.

A Lean gyakori összetevői

A Lean egy divatos, függőséget okozó, halálos koktél, amely már most is életeket követel világszerte. Alkohollal és más kábítószerekkel együttesen használva azonnal halálos lehet, légzési nehézségeket és rövid időn belül fulladást okoz.

Eredetileg Houstonban jelent meg az 1960-as években, majd a hip-hop és rap világában vált népszerűvé, mivel olyan előadók, mint Lil Wayne és Juice WRLD emelték kultikus státuszba. Utóbbi előadó egyébként 2019-ben kodein-túladagolás áldozata lett, miután magángépén, a hatóságoktól félve lenyelt több különböző ismeretlen eredetű, de vélhetően kodeintartalmú tablettát. Juice WRLD már tinédzser kora óta aktív használója volt a Purple Dranknek, fel nem mérve valódi veszélyeit, több káros kábítószerrel egyszerre használta.

 

A Lean hatása

A DKI szerint az a legnagyobb veszélye ennek a „csodakoktélnak”, hogy nemcsak az elkészítése rettentő egyszerű, hanem a beszerzése sem okoz különösebb nehézséget. A köhögéscsillapító mindössze kétezer forintért megvásárolható, egy üdítőital és egy cukorka viszont még ennél is kevesebbért, pár száz forintért beszerezhető. Ezután már csak össze kell keverni és a gyermek már egy nyugtatókoktél hatása alatt állhat. A szülő erről mit sem sejt, mivel csak egy fura színű üdítőital van a kezében. 

A fogyasztó bódultságot, eufóriát, lassúságot érez, de hosszú távon függőség, májkárosodás, légzési nehézség és halál is bekövetkezhet.

A Lean egyik fő összetevője a kodein, amely az emberi szervezetben morfinná alakul, ami miatt az opiátok csoportjába sorolható, hasonlóan a heroinhoz vagy az orvosi morfinhoz. Bár a kodein gyengébb opioidnak számít, rendszeres fogyasztása súlyos függőséghez vezethet.

Hosszú távú következményei az alábbiak lehetnek:

  • a test toleranciát alakít ki, egyre nagyobb adag szükséges ugyanazon hatás eléréséhez,
  • függőség alakul ki, amely pszichés és fizikai szinten is erős, a szer nélkül elvonási tünetek jelentkeznek,
    • reszketés, izzadás, szorongás,
    • hasmenés, izomfájdalmak,
    • álmatlanság és hangulatingadozások, illetve
  • súlyos esetben az elvonás életveszélyes lehet, intenzív orvosi segítséget igényel.

Statisztikák szerint az opioidfüggőség halálozási aránya kiugróan magas: Európában az opioidok a droghalálesetek 76 százalékáért felelősek.

 

Melegágya a közösségi média, ezért egyre jobban terjed

A Lean a DJ Screw és Pimp C nevű előadók révén vált ismertté, a hip-hop dalszövegekben rendszeresen említik. A közösségi médiában több mint 850 millió megtekintést értek el a kapcsolódó TikTok-videók, az Instagramon pedig több mint 120 ezer bejegyzés található a #sizzurp hashtag alatt. Kevés tartalom hívja fel a figyelmet a valódi veszélyére: 95 százalékban pozitív szemszögből közelítik meg a témát, csupán öt százalék tartalom ívja fel a figyelmet, hogy egyéb szerekkel együttesen használva halálos is lehet. 

Az USA-ban a 12–25 évesek körében a kodeinalapú szirupokkal való visszaélés 2022-re 14 százalékkal nőtt. Franciaországban a 15–24 évesek két százaléka, az Egyesült Királyságban pedig 1,7 százaléka próbálta ki a Purple Dranket. Magyarországon nincs hivatalos adat, de a Nemzeti Drog Fókuszpont 2024-es jelentése szerint 

nő a kereslet az illegális kodeinalapú készítmények iránt. A NAV 2024-ben több esetben is foglalt le kodeinszirupot online rendelt csomagokban, amelyek Lean készítéséhez szükségesek voltak.

A Lean Magyarországon még nem tömegesen elterjedt, de minden előfeltétel adott ahhoz, hogy a trend berobbanjon a fiatalok körében. A kodein jogi szigorítása jó lépés volt, de a közösségi médiában terjedő romantizált képek elleni küzdelemhez új prevenciós eszközökre van szükség – vélekedett a DKI.

Borítókép: illusztráció (Forrás: Facebook)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.