Csaknem kétezer külhoni szervezet nyert támogatást az Erősödő Kárpát-medence programban másfél milliárd forint összértékben – jelentette be Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára. A pályázattal működésre, fejlesztésre, eszközbeszerzésre, valamint programok és rendezvények megvalósítására lehetett támogatást nyerni.

Több mint kétezren pályáztak
Nacsa Lőrinc kiemelte: a magyar nemzet csak akkor lehet erős, ha erős közösségek alkotják, ezért az idei esztendőben kiemelt figyelmet fordítanak a kisközösségek támogatására. Ezt szem előtt tartva hirdették meg áprilisban az Erősödő Kárpát-medence programot azzal a céllal, hogy támogassák a magyarság összetartozása és szülőföldön való boldogulása szempontjából meghatározó tevékenységet folytató külhoni szervezeteket.
A programban az oktatás, a kultúra, az ifjúság, a cserkészet és a sport területétől egészen az egyházi életig számos célra nyújthattak be pályázatot a külhoni szervezetek.
A másfél milliárd forint keretösszegű pályázati kiírásra 2107 érvényes pályázat érkezett, amelyek közül 1869 pályázat nyert támogatást, azaz az érvényes pályázatok 88,7 százaléka. Nacsa Lőrinc kiemelte: a pályázattal elnyerhető összeg ötszázezer forinttól kétmillió forintig terjedt.
A számok mögött mindig történetek vannak
Elmondta: a felhívással a Kárpát-medence minden szegletébe, a legkisebb szervezettől a legnagyobbakig is elértek. A nyertes pályázatok között szerepel többek között
a kolozsvári Életfa Családsegítő Egyesület családokat támogató programja, a székelyudvarhelyi Székely termékek kulturális fesztiváljának megszervezése, a topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ népzenei és kulturális programjai, a nagyszelmenci Szent Efrém Egyházi Óvoda teraszának felújítása, a pozsonyligetfalui Levente síremlék létrehozása, a borzsovai görögkatolikus templom és a laskói ifjúsági egyesület fejlesztése.
Nacsa Lőrinc hangsúlyozta: a számok mögött mindig történetek vannak, a csaknem kétezer nyertes pályázat mögött tehát kétezer olyan projekt van, amely erősíti a helyi közösséget, előmozdítja megmaradásukat és további fejlődésüket, valamint segíti a nemzeti identitás megélését és a szülőföldön való boldogulást.