Padlóra küldené a magyar gazdákat a Tisza Párt – Magyar Péterék újabb hazugsága lepleződött le

Minden beszéd, nyilatkozat és európai parlamenti szavazás arra mutat, hogy Magyar Péter és a Tisza Párt EP-képviselői a kezdetektől fogva Brüsszel tervét pártolják. Erősen megnyirbálnák a magyar gazdáknak járó uniós pénzeket, ugyanis korábban hangoztatott álláspontjukkal szemben most már korlátoznák a terület alapú támogatásokat. Ha mindez nem lenne elég, még megalázó módon is beszélnek az agrárszektorban dolgozókról: a Tisza Párt egyik agrárszakértője odáig ment, hogy idomított csimpánzokhoz hasonlította őket.

2025. 07. 19. 14:48
Raskó György és Magyar Péter

Facebook
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa-szerte, így Magyarországon is hatalmas vihart kavart – és a gazdák heves tiltakozását váltotta ki – az EU-nak a héten nyilvánosságra hozott, újabb hétéves költségvetési tervezete, amely a közös agrárpolitika (KAP) költségvetését 84 milliárd euróval (mintegy 33 ezermilliárd forint) vágná meg.

Agrár demonstráció
Hazánkban is tüntettek a gazdák (Fotó: Havran Zoltán)

A terv szerint biztosan korlátozni fogják a területalapú támogatásokat. A kérdés jelentőségét mutatja, hogy évente mintegy 550 milliárd forint területalapú támogatás érkezik a magyar agrárgazdaságba, amely mintegy félmillió ember megélhetését biztosítja.

A 2027 utáni közös agrárpolitika átalakításáról már több mint fél éve elkezdődött a vita. Magyar Péter tavaly őszi országjárásának egyik állomásán erről ezt mondta:

Azt hazudozzák a falugazdászok felhasználásával, hogy mi el akarnánk venni a területalapú támogatást a gazdáktól. Hát itt jelzem, hogy senki nem akarja elvenni a területalapú támogatást. Még Brüsszel sem. Ez is egy ordas hazugság.

Magyar Péter az Európai Parlament mezőgazdasági bizottságának tavaly októberi ülésén viszont már arról beszélt, hogy a területalapú támogatásokat mindenképpen át kell alakítani, mert

kezelni kell azt a nyilvánvalóan tarthatatlan helyzetet, hogy a gazdaságok 10 százaléka az unióban elviszi a földalapú támogatások 80 százalékát, és azt, hogy uniós gazdák 2 százaléka kapja a fejlesztési támogatások 60-70 százalékát (Magyarországon jellemzően a kormányhoz köthető oligarchák).

Magyar azt is mondta, hogy az egész unióban, így Magyarországon is „támogatni kellene az intenzívebb, nagyobb hozzáadott értékű, organikus mezőgazdasági termelést a jelenlegi extenzív gabonatermelés helyett”.

Magyar Péter ezzel gyakorlatilag szó szerint felmondta tanácsadója, bizalmasa, a zöldbáróként elhíresült agrárközgazdász, Raskó György álláspontját, aki már 2022-ben bírálta a földalapú uniós támogatási rendszert, és azért is örült 2003-ban Magyarország jövendő EU-csatlakozásának, „mert akkor a mezőgazdasági politikánkat Brüsszelből fogják vezérelni, nem itthonról”.

Raskó szerint egyébként a gazdák túl könnyen keresnek pénzt a támogatásokkal:

az átlagos – száz hektár termőfölddel rendelkező – családi gazdálkodásnak szerinte kevés befektetett munkával indokolatlanul magas a jövedelme a földalapú támogatással, ráadásul alig kell adót fizetniük őstermelőként.

 

Tiszás célkeresztben a magyar gazdák

Gerzsenyi Gabriella tiszás EP-képviselő az Európai Parlament mezőgazdasági bizottságának tavaly decemberi ülésén a magyar gazdák talajművelési szokásait, és Magyar Péterhez hasonlóan az intenzív nagyüzemi technológiákat kritizálta. Mint mondta, „a visszaszorulás oka gyakran az új módszerekkel szembeni bizalmatlanság, illetve a kevésbé hatékony gyakorlatok előtérbe helyezése az EU-s programokban való részvétel érdekében.

Ezért úgy gondoljuk, hogy mezőgazdasági támogatások kritériumainak felülvizsgálatára lenne szükség,

hogy a nagyobb hatással bíró gyakorlatok elsőbbséget és nagyobb támogatást élvezhessenek.”

Ehhez képest Magyar Péter a Tisza februári kongresszusán azt állította: „Üzenjük a magyar vidéknek és a magyar gazdáknak, hogy számíthatnak ránk és a hazájukra. Mostantól a Tisza lesz a családi gazdálkodók és minden kisgazda politikai közössége is.”

Nem sokkal később viszont a Tisza agrárszakértője, Varga Lőrinc egy bonyhádi fórumon alig burkoltan a magyar gazdákat kritizálta, és kioktató hangnemben arról beszélt, hogy Ukrajna csatlakozása esetén hogyan változtassanak majd a működésükön.

 

Magyar Péter még csak jelen sem volt az üléseken

Az EP mezőgazdasági bizottsága egyébként a múlt heti ülésén fogadott el a közös agrárpolitika reformjáról szóló előzetes véleményt. A legutóbbi ülésen pedig volt az első alkalom arra, hogy a képviselők már a konkrét számok ismeretében faggassák az agrárbiztost és kritizálják a terveket.

Magyar Péter egyik ülésen és szavazáson sem vett részt, mint arra Dömötör Csaba fideszes EP-képviselő felhívta a figyelmet. „Nincs jelentősége, hogy egy bizottsági ülésen az adott képviselő részt tud-e venni” – érkezett a sajtónak adott válasz a Tisza Párttól.

Jelen volt viszont Brüsszelben a Tisza alelnöke és EP-képviselője, Tarr Zoltán akkor, amikor szavaztak az ingyenes vízkivételről szóló uniós határozatról. A jelentés – amit a tiszás képviselő egyébként megszavazott – ütközik a magyar kormány azon céljával, hogy az öntözéshez továbbra is ingyenes maradjon a víz. Az említett dokumentumon Tarr Zoltán neve is szerepel, azonban Magyar Péter képviselője a Hír TV-nek azt mondta, annyi mindenről szavaznak, hogy már nem is tudja, hogy ennél a voksolásnál milyen gombot nyomott.

 

A tiszás agrárszakértő csimpánzhoz hasonlította a magyar gazdákat

Nagyot rúgott a mezőgazdasági termelőkbe Magyar Péter egyik agrárszakértője egy írásában, illetve a közösségi oldalán. Mint lapunk megírta, Kökény Attila, a Talajmegújító Gazdák Egyesületének alapítója a Tisza Párt februári kongresszusán Bóna Szabolcs és Varga Lőrinc mellett vett részt a Magyar Péter vezette agrárkerekasztal-beszélgetésen.

Kökény az Európai Unióban tervezett agrárreformmal kapcsolatban – amely mintegy 150 ezer magyar gazda megélhetését veszélyeztetné – július 16-án közölt egy cikket a Talajmegújító Mezőgazdaság elnevezésű honlapján. Erről egy bejegyzést is közölt a Facebook-oldalán.

A poszthoz kapcsolódó egyik kommenthez arra a felvetésre, hogy miért lenne jó Magyarországnak a támogatások csökkenése, az alábbiakat írta: „Ez egy másik téma, de

ha valaki egy idomított csimpánz szintjén termel négy-öt veszteséges hozamú haszonnövényt a versenyképtelenül magas önköltségével és talajpusztító szántással, mert úgyis megél a támogatásból, akkor ideje motiválni a gondolkodásra és fejlődésre. A megszámlálhatatlan milliárd AKG és AÖP elpocsékolása után ideje a tanulásnak.

Szintén a poszt alatti párbeszédekből derült ki, hogy Kökény Attilának közvetlenül Magyar Péter asszisztenséhez van kapcsolata. Egy felhasználó felvetette, hogy Magyar Péter mellett van-e az EP-ben agrárszakértő Raskó Györgyön kívül. Erre Kökény azt írta: „Van. Most is küldöm az anyagot az asszisztensének.”

A tiszás agrárszakértő csimpánzos beszólását Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti képviselője sem hagyta szó nélkül. Megállapította:

Szemünk láttára épül a tiszás szeretetország.

Lapunk az ügyben megkereste a Tisza Pártot, de cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak.

 

Borítókép: Raskó György és Magyar Péter (Forrás: Facebook)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.