Mérlegen Magyar Péterék egy éve: a Tisza Brüsszelből is csak hazánkat támadta

Nehéz olyan megnyilvánulást találni a tiszás EP-képviselőktől, amelyben ne hazánkat támadták volna az Európai Parlamentben. Egyebek mellett az illegális migráció elősegítésével, Ukrajna támogatásával, valamint a gazdák ellehetetlenítésével igyekeztek keresztbe tenni a magyar érdekeknek. Hónapról hónapra, lépésről lépésre bemutatjuk, hogy mit műveltek a Tisza képviselői az Európai Parlamentben a mandátumuk elnyerése óta eltelt egy évben.

2025. 07. 25. 20:04
Fotó: Bodnár Boglárka Forrás: MTI Fotószerkesztõség
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tisza Párt hét európai parlamenti képviselője az új parlamenti ciklus első évében összesen 113 felszólalással élt a strasbourgi és brüsszeli plenáris üléseken. A valós szám azonban ennél jóval kisebb, mivel az Európai Parlament hivatalosan felszólalásként tartja nyilván a tényleges felszólalások mellett a tiszások által igen kedvelt, úgynevezett kékkártyás kérdéseket és válaszokat, valamint az egyes vitákhoz írásban benyújtott felszólalásokat is.

Strasbourg, 2024. december 18.
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke és EP-képviselője és Gerzsenyi Gabriella, a Tisza Párt EP-képviselője az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2024. december 18-án.
MTI/Bodnár Boglárka
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, EP-képviselője és Gerzsenyi Gabriella, a párt EP-képviselője az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2024. december 18-án. Fotó: MTI/Bodnár Boglárka

Beszédes számok

A fenti, megengedő kritériumok alapján vett szereplések számát tekintve Kulja András vezet 23 felszólalással, míg a sort Dávid Dóra zárja, ő mindössze tíz alkalommal kért szót. Érdekesség, hogy Dávid utoljára az áprilisi plenáris ülésen szólalt fel. Az azóta eltelt három strasbourgi plenáris és egy brüsszeli mini-plenáris ülésen a képviselőnő semmilyen témában sem nyilvánult meg, noha a szavazások jegyzőkönyvei és saját Facebook-oldala tanúsága szerint jelen volt az eseményeken. Kulja András után annak a Gerzsenyi Gabriellának van a legtöbb felszólalása – összesen húsz –, aki nyíltan beszélt arról, hogy politikai okokból tartják vissza a hazánknak járó uniós forrásokat.

Gerzsenyit a néppárti tagságot óvodai beszoktatáshoz hasonlító Tarr Zoltán delegációvezető követi, aki 18 alkalommal emelkedett szólásra, majd a munkahelyéről a második legtöbbet hiányzó Magyar Péter következik 15 felszólalással. Végezetül az uniós források visszatartásának politikai okokból örülő Kollár Kingának – aki bevallotta, hogy azért okoznak kárt Magyarországnak, hogy ezzel segítsék a pártjukat – 14, a rezsicsökkentés ellen szavazó Lakos Eszternek pedig 13 felszólalása volt az elmúlt egy évben.

 

Tiszás célkeresztben Magyarország

A tiszás képviselők számokban kifejezve gyenge teljesítményének „értékét” tovább árnyalja, hogy a felszólalásaik zöme hazánk ellen irányult. A sort ebben az európai képviselői munkát kamuállásnak tartó Magyar Péter vezeti, aki egy híján mind a 15 felszólalását Magyarország és a magyar kormány ellen intézte.

Gerzsenyi Gabriella hasonlóan „szép” arányt képvisel, az ő húsz felszólalásából 19 támadta hazánkat. Kollár Kinga és Tarr Zoltán szintén az élmezőnyben jár, előbbi 14-ből 12, utóbbi pedig 18-ból 14 felszólalásban gáncsolta Magyarországot. Noha Kulja kezdetben még szakpolitikainak nevezhető irányvonalat képviselt, hamar felvette főnöke stílusát, így mára már 17 hazánk elleni felszólalással „büszkélkedhet” a 23-ból. A két legkevesebbszer szóra emelkedő Lakos Eszter 13-ból nyolc, Dávid Dóra pedig tízből öt Magyarország elleni megnyilvánulással zárja a sort.

 

Aknamunka a szakbizottságokban

Mindent egybevetve látható, hogy a Tisza Párt európai parlamenti képviselői az elmúlt egy évben 113 felszólalásból 89-et intéztek Magyarország és a magyar kormány ellen, ami 79 százalékos arány. És mindez csak a plenáris üléseken elhangzott felszólalásokra vonatkozik. Az egyes szakbizottságok ülésein, a sajtóban és a közösségi médiában elhangzó, a magyar érdekekkel ellentétes megnyilvánulásokat már össze sem lehet számolni.

A Tisza Párt európai parlamenti képviselői nemcsak a felszólalásaikban dolgoznak Magyarország ellen, igaz, a szavazásoknál már sokkal óvatosabbak. Azokban a témákban, amelyeket belpolitikai szempontból kényesnek tekintenek, jellemzően nem nyomják meg a gombot. De még így is több szavazás alkalmával adták tanúbizonyságát, hogy az Európai Néppárt és a brüsszeli elit érdekei fontosabbak számukra a magyar emberek képviseleténél.

 

Kiállás az illegális migráció mellett

Így például 2024 októberében, a 2025-ös uniós költségvetés szavazásán arra voksoltak a Tisza Párt képviselői, hogy minél gyorsabban lépjen hatályba az unió polgárai, valamint a több kormány által is elhibázottnak tartott uniós migrációs paktum, amely kifejezetten ösztönzi az illegális bevándorlást. A Magyar Péterék által támogatott javaslat egyik pontja, hogy az EU tízmilliárd forinttal nagyobb összeget fordítson az unióba érkezett migránsok közvetlen ellátására. Mindennek a tetejébe a határozat helyénvalónak ítéli, hogy Magyarország súlyos büntetést kapott az Európai Unió Bíróságától, továbbá kimondja: helyes megbüntetni hazánkat kétszázmillió euróra, amiért nemet mondott az illegális migrációra, és a jogi, valamint műszaki határzár alkalmazásával nem engedett be migránsokat sem az ország, sem az unió területére.

 

Szivárványos víziók

A Tisza Párt azt a bekezdést is támogatta a parlamenti állásfoglalásában, amely rögzíti: elegendő uniós támogatást kell biztosítani a nők jogai, a szexuális és reproduktív egészség, valamint az LMBTIQ-jogok védelmének előmozdítására, illetve tovább kell erősíteni a civil társadalmi szervezetek, az emberijog-védők és az újságírók ezzel kapcsolatos munkáját. Különösen azokban az országokban, ahol ezek a jogok – a határozat szerint – veszélyben vannak. A Tisza Párt képviselői a távollévő Magyar Péter kivételével mind megszavazták az indítványt.

 

Támadás a rezsicsökkentés ellen

A Tisza Párt képviselői 2024 novemberében a rezsicsökkentés megszüntetésére irányuló indítványt is megszavazták. Az Európai Parlament a COP 29 klímaváltozási konferenciával kapcsolatban elfogadott állásfoglalása a lakossági energiaár-támogatások – mint például a magyar rezsicsökkentés – kivezetésére buzdít. Az Európai Parlament által elfogadott állásfoglalás felszólítja az uniós országokat a szén, a kőolaj és a földgáz használatának mihamarabbi leállítására. A Tisza Párt minden képviselője, Magyar Pétert is beleértve, megszavazta a határozatot. Sőt Lakos Eszter már az Európai Parlament ipar-, kutatás- és energiaügyi szakbizottságában is támogatta ezt a dokumentumot.

 

Kísért a múlt

Gerzsenyi Gabriella egyébként már korábban is azt fejtegette, hogy a jelenlegi formájában nem támogatható a rezsicsökkentés. A képviselő a tiszás karrierjét megelőzően évekig dolgozott az Európai Bizottságnál, ahol – mint fogalmazott – „hivatalos jelentésben leírtuk azt, hogy ebben a formában nem támogatható ez a rendszer”.

A tiszás EP-képviselők 2025 áprilisában az Európai Néppártot vezető Manfred Weber nevével fémjelzett nagykoalíció elképzeléseibe belesimulva ismét kiálltak a migrációs paktum és a liberális aktivistacsoportok megnövelt finanszírozása mellett, ahogyan a háborús politika, illetve az ukrán EU-tagság mellett is.

A 2026-os költségvetésről szóló határozat keretében a néppárti–liberális nagykoalíció még nagyobb összegekkel támogatná Ukrajnát, elsősorban a katonai kiadásokat növelve. A szövegben szintén szerepel, hogy akár már 2030 előtt elérnék Ukrajna EU-tagságát. A határozat a migrációs paktum mielőbbi végrehajtását is sürgeti, értve ezalatt az Európába érkező bevándorlók kötelező szétosztását, valamint súlyos pénzbüntetések kirovását azokra, akik nem hajlandók ebben részt venni. Az Európai Néppárt egyébként külön módosító indítványt is szentelt a kérdésnek, amelyet a Tisza képviselői ugyancsak megszavaztak.

 

USAID helyett Brüsszel

A 2026-os költségvetésről szóló határozat kitér arra is, hogy a brüsszeli nagykoalíció még nagyobb összegekkel támogatná a liberális aktivistacsoportokat, emellett a USAID felfüggesztése miatt kieső forrásaikat is átvállalná. Emlékeztetőül: a Donald Trump amerikai elnök által leállított ügynökség korábban a demokrata párti amerikai vezetés befolyásgyakorló szerveként működött, és álcivil szervezeteken keresztül számos ország belpolitikai folyamatait befolyásolta. A Tisza Párt képviselői tehát igennel voksoltak az indítványra, Magyar Péter kivételével, aki nem volt jelen az ülésen.

 

Drágítanák a gazdák vízhasználatát

2025 májusában a Tisza Párt képviselői az ingyenes vízhasználat eltörlését is támogatták, vagyis a brüsszeli vízstratégia szerint a gazdáknak is fizetniük kell a vízhasználatért. Az Európai Parlament által májusban elfogadott jelentés úgynevezett hosszú távú vízstratégia bevezetését sürgeti az EU-ban. A dokumentum lényege, hogy a vízfelhasználás költségeit mindenki, így a mezőgazdasági szereplők is viseljék arányosan, s a szolgáltatás teljes költségét megtéríttetnék a felhasználókkal. Mindez egyértelműen szembemegy a kormány azon döntésével, hogy továbbra is ingyenes maradjon az öntözéshez használt víz a gazdáknak. A jelentést a Tisza Párt minden képviselője megszavazta.

 

Energiaválságba sodornák az országot

2025 júniusában a Tisza Párt ugyancsak támogatta  az Európai Parlament tisztaipar-megállapodásról szóló határozatát. Ebben a tervben azt követelik, hogy Magyarország állítsa le az Oroszországból érkező energiaszállítást, ami gyakorlatilag a legnagyobb földgáz- és kőolajvezetéken történő szállítás felfüggesztését jelenti. Ha ez megvalósul, számítások szerint átlagosan évi félmillió forinttal drágul a magyar családok energiaszámlája. Kulja András és Tarr Zoltán kivételével a Tisza Párt minden jelen lévő képviselője megszavazta az állásfoglalást.

 

Botrányai ellenére is támogatják Von der Leyent

Végezetül 2025 júliusában a tiszás képviselők Ursula von der Leyen mellett is kiálltak. Az Európai Bizottság elnökével szemben egyebek mellett a botrányos vakcinabeszerzések miatt indítottak bizalmatlansági szavazást, amelyen Tarr Zoltán és Dávid Dóra – a néppárti utasításnak megfelelően – leszavazta az indítványt. A többiek nem nyomtak gombot, amivel szintén a Magyarországot rendszerint bíráló elnöknek kedveztek.

 

Ámokfutás, fenyegetőzés

Figyelemre méltó „innováció”, hogy Magyar Péter olyan agresszív és erőszakos stílust vitt be az európai nyilvánosságba, amilyen eddig magyar európai parlamenti képviselőtől nem volt tapasztalható. Mindebből például 2025 márciusában kaphattak ízelítőt az EP képviselői. A Tisza elnöke akkor kezdte meg ámokfutását, miután kiderült, hogy a neve előterjesztőként szerepelt az Európai Parlament eddigi egyik legsúlyosabb háború- és ukránpárti indítványán, az európai védelem jövőjéről szóló fehér könyvön. Ekkor Magyar szót kért a plenáris ülésen, majd a tőle megszokott stílusában kérte számon Roberta Metsola elnököt és a néppárti vezetést. Magyar Péter végül levetette nevét az indítványról, az ülést követően pedig azt hangoztatta, hogy a Fidesz képviselői hamisították a nevét az irományra. „Az EUrologus parlamenti forrásai szerint ez az eset rendkívül furcsa, sőt évtizedes tapasztalattal rendelkező munkatársak szerint ilyen még soha nem történt” – olvasható a HVG értékelésében.

Magyar Péter 2025 júniusában minderre még rátett egy lapáttal, amikor a képviselők szeme láttára fenyegetett meg egy spanyol politikust. A jobboldali Vox párt EP-képviselője, Jorge Buxade azzal a kérdéssel fordult a Tisza-elnökhöz, hogy igazak-e azok a hírek, melyek szerint a feleségének és három gyermeke édesanyjának lehallgatásával kezdte a pályáját. Miután Magyar Péter egyszerűen letagadta Varga Judit lehallgatásának tényét, sokak megdöbbenésére a spanyol képviselő székéhez ment fenyegetőzni.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.