Magyar Péter minden megnyilvánulásából látszik, hogy egyetlen cél vezérli, a hatalom megszerzése, és minden lehetséges akadályt próbál elhárítani ennek megvalósítása elől – fogalmazott lapunknak Zila János. Az Alapjogokért Központ elemzője szerint a Tisza Párt elnöke sok tekintetben hasonlít Márki-Zay Péterre, az ámokfutó korábbi baloldali miniszterelnök-jelöltre, de Volodimir Zelenszkijre hajazó „gesztusokat” is gyakorolt már.
Az európai parlamenti képviselőiről szóló becsmérlő szavai is – agyhalottaknak, Soros-ügynököknek nevezte őket egy magánbeszélgetésben –, illetve az, ahogy az aktivistáit minősítette, azt mutatja, hogy minden körülötte állóban kockázati tényezőt lát
– jegyezte meg a szakértő annak kapcsán, hogy miért csak 27 tagja van hivatalosan a Tisza Pártnak.
Erre egyébként jó oka van, hiszen látszik, hogy akik megjelentek mellette a „Szlava Ukrajini!” mondatot harsogó Ruszin-Szendi Romulusztól az uniós források megvonásán örömködő Kollár Kingán keresztül a Csipke Józsikát jegyző Bódis Krisztáig, együttes erővel rántják le a leplet arról, hogy mit várhatnánk egy esetleges tisza párti kormánytól
– tette hozzá.
Zila János szerint ennek ismeretében még érdekesebb, hogy kik fognak a Tisza Párt színeiben indulni a 106 egyéni választókerületben. Úgy véli, ahogy Magyar Péter bánik a munkatársaival – Kulja Andrást is gyorsan leszedte a nyilvános fórumokról, miután leszerepelt Takács Péterrel szemben –, megkérdőjelezi a kormányzóképességét, és azt, hogy képes-e együttműködni másokkal.
Talán ennél is nagyobb kockázati tényező, hogy a szövetségépítésben is kizárólag a hatalomszerzés vezeti, így abba a Manfred Weber által vezetett Európai Néppártba irányította pártját, amelyik – szemben a magyar választók túlnyomó többségének akaratával – vörös vonalként kezeli Ukrajna támogatását
– hívta fel a figyelmet a szakértő.
Ismeretlen jelöltek
Az Index írta meg, eddig semmilyen hivatalos közlés nem történt arról, kik lehetnek a Tisza Párt jelöltjei a jövő évi választáson. A 2026-os parlamenti választás egyéni jelöltjeit bemutató oldal mindössze egyetlen jelölt nevét tartalmazza.
Az egyetlen név az oldalon pedig Magyar Péteré.
A többi konkrét jelöltről még nem sokat tudni. Ami eddig történt: a párt alapszabályának bejegyzése után 106 alapszervezetet hoztak létre, választókerületenként egyet. Magyar Péter korábban azt mondta, hogy nem lehet mindenki tag rögtön, csak akinek van Tisza-szigetes múltja (legalább három hónap), és fizeti a rendszerváltó kártyatagságot.
Egyéni országgyűlési képviselőjelöltnek tavaly novemberig lehetett jelentkezni, őket egy Tisza-bizottság válogatja, és ebből hozták létre a „jelöltjelöltek” listáját.
Magyar szerint az előzetes HR-szűrés már megtörtént. Sajtóértesülések szerint minden választókerületben több tiszás jelöltet választanak ki (akár három–öt jelöltet is), akiknek hónapokig kell a Tisza Párttal együtt dolgozniuk, és bizonyítaniuk az alkalmasságukat. A tervek szerint ezek után a jelöltekből választják ki a végleges Tisza-jelöltet a regisztrált párttagok, illetve a Tisza-szigetek közössége. A párthoz közel álló informátorok szerint a jelöltek megnevezése a szombati Tisza-kongresszuson sem várható.
Kiábrándult és megvezetett hívek
Megjegyzendő, hogy Magyar Péter szavainak ellentmond, hogy az lehet párttag, aki a Tisza-szigeteknek tagja és fizeti a rendszerváltó tagságot. Ugyanis korábban lapunk birtokába került a Tisza Párt alapszabálya, amely szerint az lehet tag, akinek a jelentkezését az elnökség elfogadta, és akit két meglévő párttag ajánlott.
Lapunk korábban többször foglalkozott a Tisza Párt rendszerváltó tagságával, legutóbb ezen a héten. Ugyanis a Tisza Párt adatbázisbotránya óta sokan döntöttek úgy, hogy leiratkoznak a programról.
A Tisza Párt vezére még tavaly június elején jelentette be a rendszerváltó tagságnak nevezett támogatói rendszert, amit akkor történelminek és egyedülállónak minősített. Magyar Péter akkor az ötvenezres számot tűzte ki célul, hogy annyian fizessenek elő a rendszerváltó tagságra, azonban egy év alatt sem sikerült ezt elérni, mivel kevesebb mint harmincezer feliratkozóval rendelkeznek.
Borítókép: Magyar Péter (Fotó: Polyák Attila)