A járványügyi szabályok enyhítése biztosan nem volt napirenden a kormány tegnapi ülésén, inkább szigorításra lehet számítani, amit a mai Kormányinfón jelentenek be – értesült a Magyar Nemzet kormányzati forrásból. Ezzel kapcsolatban a napokban a sajtóban szárnyra kapott egy olyan információ, hogy Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere kétszáz főben maximalizálná a kulturális események látogatószámát, melyre a szaktárca úgy reagált: a hír nem igaz, az Emberi Erőforrások Minisztériumában nem készült ilyen tartalmú előterjesztés.
Mint arról lapunk is beszámolt, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter két héttel ezelőtt ismertette a döntést, hogy elmaradnak a tömegeket vonzó Szent István-napi állami rendezvények, így az augusztus 20-i tűzijáték és a légi parádé is. Arról pedig július végén dönt a kabinet, hogy augusztus 15. után meg lehet-e tartani az ötszáz fősnél nagyobb zenés-táncos rendezvényeket.
Aggasztó adatok
A szigorítás azért is elengedhetetlennek tűnik, mert az új koronavírus ma a harmadik leggyakoribb halálok a világban – derül ki a Johns Hopkins Egyetem, a Global Burden of Desease Study és a Worldometers Populations nyilvántartásainak összesítéséből. Ez azt jelenti, hogy a koronavírus-fertőzés megelőzi a terrorizmust, mérgezéseket, a kihűléses és hősokkos haláleseteket is, a Covid–19-et csak a cukorbetegség és a tuberkulózis előzi meg. A felsorolásban ugyan nem szerepelnek a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a daganatos megbetegedések, de az adatok így is elég riasztóak annak fényében, hogy az összesítésben először március 16-án megjelent vírus a kezdeti 7668 halálesetről 654 ezerre ugrott, mindössze négy hónap alatt.
Az adatok alátámasztják: felelőtlenség lebecsülni a világszerte egyre több fertőzést és halált okozó vírust. A WHO szerint is a szigorral lehet megfékezni a koronavírus terjedését, ám komolyabb korlátozásokra egyelőre kevés ország szánta el magát. A koronavírus-fertőzöttek száma a keddi összesítés szerint meghaladta a 16,5 milliót, a halálos áldozatok száma pedig a 654 ezret, a fertőzés 188 országban és régióban van jelen. A legtöbb fertőzött az Egyesült Államokban van: négymillió ember kapta el a kórt, és több mint 148 ezer halt bele, miközben csak hétfőn 57 ezer új esetet regisztráltak.