– Még a Magyar Helsinki Bizottságnál és a Soros-hálózat egyéb jogvédő szervezeteinél is sokkal hatékonyabbak az Avaazhoz hasonló alakulatok, hiszen utóbbiak közvetlenül az emberekhez fordulnak, és arról győzik meg őket, hogy olyan képességeiket fejlesztenék, mint például a vitakultúra, vagy arra tanítanák meg őket, hogyan kell megszervezni egy közösséget – jelentette ki lapunknak Földi László biztonságpolitikai szakértő.
Mint megírtuk, a vezetőin keresztül szintén Soros Györgyhöz kötődő Avaaz kontinensszerte próbálja befolyásolni az európai parlamenti választásokat, egyebek mellett Facebook-oldalak feljelentésével, letiltattatásával. Az Információs Hivatal egykori műveleti igazgatója kifejtette: az Avaaz és társai apránként próbálják az embereket aktívvá tenni, hogy igényeik szerint bármikor bevethetők, mobilizálhatók legyenek. Szavai szerint kis közösségeket mikroszinten vonnak be aktív politikai szerepbe, és ezt a fentebb is említett álcázott formában teszik, így rövid távon nem látható a károkozás mértéke.
– Mindemellett nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek, hiszen a hálózatépítésük célja, hogy elbizonytalanítsák az embereket, vagy egyértelműen elfordítsák őket a kormánypártoktól, s ez destabilizálhatja az országot. Azonban amíg a másodszándékkal nem lépnek elő, nehéz ezek ellen a szervezetek ellen jogilag védekezni – mutatott rá Földi László.
Hozzátette: az emberek megtévesztésére alapozva a hatalmon lévő kormányokkal szemben több államban – például Ukrajnában és Venezuelában – is sikerült hasonló forgatókönyv szerint tömegfellépést kiváltania a hálózatépítő alakulatoknak, s ezzel jelentősen rontották ezeknek az országoknak a politikai integritását.
Földi László arra is kitért: az is nehezíti a fellépést az említett alakulatokkal szemben, hogy Magyarországnak például nincs a Facebookhoz hasonló saját felülete, emellett az Avaazhoz hasonló formációk azért is előnyösebb helyzetben vannak, mert több évtizede kezdték a hálózatépítési munkájukat, amely mostanra ért be.