Benkő Tibor honvédelmi miniszter és David Cornstein amerikai nagykövet bejelentette Magyarország szándékát, miszerint megköti eddigi legnagyobb védelmi beszerzési szerződését az Egyesült Államokkal.
Ezzel a lépéssel hazánk felújítja és modernizálja légvédelmi képességeit, valamint lehetővé teszi az áttérést az örökölt, jelenlegi szovjet rendszerről.
A beszerzés a világ legjobb, jól bevált légvédelmi képességét nyújtja, ami hozzájárul Magyarország és a NATO biztonságához.
Ezáltal Magyarország kötelezettséget vállal arra, hogy a Külföldi katonai értékesítési programon keresztül azon dolgozik az Egyesült Államokkal, hogy beszerezze az amerikai Raytheon Technologies cég által gyártott AMRAAM (Fejlett Középhatótávolságú Levegő-Levegő) rakétákat.
Az ügylet külföldi katonai értékesítési és közvetlen kereskedelmi értékesítési elemei együttesen mintegy egymilliárd dolláros befektetést jelentenek Magyarország biztonságának jövőjébe.

Nagyobb, erősebb, kifinomultabb
Az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztériuma hatvan darab megnövelt hatótávolságú légvédelmi rakéta, valamint a hozzá tartozó pótalkatrészek, műszerek, oktatási anyagok és kiképzési szolgáltatások esetleges eladását hagyta jóvá Magyarország számára – írta meg lapunk még május elején. A Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynökség honlapjára akkor felkerült közlemény szerint az ügynökség az esetleges fegyvereladásról értesítette az USA kongresszusát. A közlemény azt is rögzíti, hogy a javasolt eladás javítja Magyarország védelmi képességét. Hozzáteszik: amennyiben létrejön az üzlet, akkor a szerződést az arizonai Tucsonban működő hadiipari vállalat, a Raytheon Missile Systems, a rakéták gyártójának kell teljesítenie. A hazánknak szánt AMRAAM-ER új fejlesztés, a korábbi változathoz képest nagyobb és erősebb hajtóművet, kifinomultabb irányítást kapott, elsősorban repülőgépek, robotrepülőgépek és helikopterek elleni harcra alkalmas. Az első külföldi megrendelő Katar volt 2019-ben. Emlékeztetőül: a Magyar Honvédség meglévő, még szovjet eredetű, Lengyelországgal közösen hazánkban korszerűsített, üzemideje vége felé járó közepes hatótávolságú légvédelmi eszközök, a KUB-rendszer lecserélése is szerepel a Zrínyi 2026 honvédelmi és haderőfejlesztési programban.