A tömeges megbetegedések felé tartunk

Jó hír, hogy a kórházban ápolt betegek felénél a betegség csak közepes tünetekkel jár. Ritkán, mindössze az esetek 20 százalékában jelentkeznek súlyosabb tünetek.

Magyar Nemzet Online, Szilágyi Anna
Forrás: M12020. 03. 22. 14:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazánkban beazonosított új koronavírus-fertőzöttek száma: 131 fő. Hatra emelkedett az elhunytak száma, 16-an pedig meggyógyultak a fertőzésből – ismertették a sajtótájékoztató elején.

Szlávik János elmondta: A mai nap folyamán 49 koronavírussal fertőzött beteget ápoltunk a Szent László Kórházban, közülük heten szorultak intenzív kezelésre.

Az elmúlt 24 órában egy 65 és egy 75 éves idős hölgy halt meg a betegség következtében. Hangsúlyozni kell, hogy

maga az életkor a tragikus kimenetelnek az egyik rizikótényezője.

Tehát az idős emberek jóval nagyobb rizikónak vannak kitéve ahhoz, hogy intenzív osztályra kerüljenek, és tragikus esetben meghaljanak. Az intenzíven ápoltaknak alapbetegségük is volt a fertőzés mellett.

Arról is beszélt, hogy

a kórházban ápolt betegek felénél ez a betegség csak közepes tünetekkel jár.

Ritkán, mindössze az esetek 20 százalékában jelentkeznek súlyosabb tünetek.

Szerencsére eddig 16 gyógyult betegünk van. Közöttük van már 40 és 60 év körüli beteg is, így nem csupán a fiatalok gyógyulhatnak ki a betegségből – hangsúlyozta Szlávik János.

Nagy előrelépés volt, hogy bevezethettük az otthoni gyógyulás folyamatát. Ez azt jelenti, hogy ma már nem kell mindenkinek kórházi ápolásra szorulnia,

hanem akik enyhe tüneteteket mutatnak, az otthonukban várhatják meg a gyógyulást. Ez általában egy kéthetes periódust jelent – magyarázta. Ma már az otthoni gyógyulás sok másik országban is elterjedt.

Az intenzív osztályos kezelésre szoruló betegek átlagéletkora 66 év. A halottak átlagéletkora pedig 69 év. Ebből is látszik, hogy az idősek vannak a legnagyobb veszélynek kitéve.

Nyilvánvalóan vannak gyermekek a fertőzöttek között. A gyermekeknél a betegség annyira enyhe lefolyású, hogy sokszor a gyermeknél észlelt enyhe tünetek mögött nem derül ki a vírusfertőzés ténye.

A gyerekeknél nagyon-nagyon ritka a súlyos lefolyás, a halál pedig extrém ritka

- hangsúlyozta.

Éppen ezért fordulhat elő az, hogy a betegek sokszor nagyon enyhe tünetekkel is hordozhatják a vírust, és veszélyt jelenthetnek más emberekre, elsősorban az idősekre – mondta.

Bárki, bármely életkorban megfertőződhet

Az elmúlt 24 órában 131-re emelkedett a laboratórium által igazolt koronavírus-fertőzöttek száma hazánkban – jelentette ki az Országos Tisztifőorvos az operatív törzs ülését követő mai sajtótájékoztatón. Müller Cecília kiemelte:

az, hogy tegnap óta 28 fővel nőtt a fertőzöttek száma, igazolja, hogy a tömeges megbetegedések felé tartunk.

Hangsúlyozta, bárki, bármely életkorban megfertőződhet és terjesztheti a betegséget, ám az időseknél súlyos szövődményekkel járhat a lefolyása, ezért kérik tőlük fokozottan, hogy maradjanak otthon. A mai naptól az idősek védelmében újabb tájékoztató kampány indul és a koronavirus.gov.hu oldalon egy bárki számára letölthető plakát is megjelenik a figyelemfelhívás érdekében.

Lakatos Tibor rendőrezredes elmondta, nemcsak a határokat, hanem a házi karanténban lévőket is folyamatosan ellenőrzik: eddig 19 ezer ilyen ellenőrzés volt és 84 esetben kellett feljelentést tenniük szabálysértés miatt.

Elmondta: a kijárási tilalmat egyelőre nem tervezik bevezetni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.