Niedermüller lesöpörte az asztalról a zeneiskola ügyét

A Molnár Antal Zeneiskola igazgatója a legutóbbi önkormányzati választások után azonnal megkereste a VII. kerület új vezetését a Damjanich utcai épület ügyében. Niedermüller Péter azonban elzárkózott attól, hogy a zeneiskola beköltözhessen a kifejezetten nekik felújított ingatlanba, amelyet a Gyurcsány-párt polgármestere most a Freeszfe Egyesület rendelkezésére bocsátott. Vashegyi György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke helytelennek és a zenei élet szempontjából károsnak tartja a döntést.

Bácskai Balázs-Hertelendy Gábor
2021. 02. 11. 5:50
NIEDERMLLER Pter
Budapest, 2019. november 28. Niedermüller Péter (DK), Erzsébetváros polgármestere beszédet mond a 75 éve felállított pesti gettó évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a budapesti Klauzál téren 2019. november 28-án. MTI/Mónus Márton Fotó: Mónus Márton
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– 2019 őszén, közvetlenül a választások után az elsők között kopogtattam be Niedermüller Péter polgármesterhez. Felvázoltam a zeneiskola helyzetét, a támogatását kértem, tulajdonképpen ezt kérem a mai napig – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Szemendri Gábor, a Molnár Antal Zeneiskola igazgatója. Ismeretes: a VII. kerületi Damjanich utca 4. szám alatti épületet az előző, Fidesz–KDNP-s önkormányzati vezetés újította fel kifejezetten azért, hogy a zeneiskola beköltözhessen. A Molnár Antal Zeneiskolának ugyanis jelenleg nincs saját épülete, nyolc különböző telephelyen működik.

Nem hivatalos forrásból

Szemendri Gábor lapunknak azt mondta:

már jóval a pandémia és az annak nyomán hozott megszorító intézkedések előtt jelezte az új kerületvezetésnek, hogy szeretnének beköltözni a nekik felújított ingatlanba. Ez azért fontos, mert Niedermüller Péter pénzügyi nehézségekkel magyarázta, hogy az épületet a Freeszfe Egyesületnek adták bérbe.

– Zeneiskolánk ígéretet kapott az előző önkormányzati vezetéstől, hogy nekünk újítják fel a Damjanich utca 4. szám alatti épületet, amit dokumentumok is bizonyítanak. A 2019-es változások után jeleztem a polgármesternek, hogy a zeneiskola szeretné birtokba venni az épületet, amihez már csak egy önkormányzati határozat hiányzott. A tárgyalás elhúzódott, a kommunikációs csatornák lassan megszűntek, pontosabban egyirányúvá vált a kommunikáció. Ezek után,

február 8-án, nem hivatalos forrásból értesültem arról, hogy másnak adják át az épület kulcsát – fejtette ki Szemendri.

Fotó: MTI/Mónus Márton

A kerület ígérget

Az igazgató megjegyezte: az épületbe beköltöző Freeszfe Egyesület tőle tudta meg, hogy milyen áron kapták meg az ingatlant. Szemendri Gábor kiemelte: művészként az SZFE ügyével szolidaritást érez, ám maximálisan elhatárolódik a politikától.

– Egyszerűen csak méltatlannak tartom, hogy iskolánk hatszáz tanulóját és intézményünket ilyen helyzetbe hozták – mondta. További rossz hír az intézménynek, hogy a Budapest-Fasori Református Kollégium Julianna Általános Iskolájával 2022-ben megszűnik jogviszonyuk.

– Az ő épületükben levő, de a mi iskolánknak felújított díszteremre öt évre kaptunk használati jogot, ez jövőre fog lejárni. Az önkormányzat azt ígérte, addigra megoldást találnak a problémánkra, ezért újították fel nekünk a Damjanich utca 4. alatti épületet – emlékeztetett az igazgató. Hozzátette: a befogadóik maximálisan jó partnerek, megpróbálnak nekik segíteni, de természetes, hogy nekik is van infrastrukturális igényük, és elsősorban a saját növendékeik érdekeit veszik figyelembe – ami kötelessége is minden intézményvezetőnek.

– Örülök annak, hogy a polgármester azt nyilatkozta: a körülményeket figyelembe véve igyekszik a fenntartókkal közösen a problémánkra megoldást találni, ezért hálás vagyok. Remélem, hogy a szóbeli ígéretet tettek is követik.

Itt most hatszáz diákunk oktatása a legfontosabb – emelte ki Szemendri Gábor.

Káros döntés

Amennyiben igazak a sajtóban megjelent hírek, amelyek szerint Niedermüller Péter polgármester az előző önkormányzat által, jelentős költséggel a Molnár Antal Zeneiskola számára felújított ingatlant mégsem bocsátja a hosszú évek óta méltatlan körülmények között működő zeneiskola számára, hanem ott „FreeSZFE kulturális központot” hoz létre, annyiban helytelennek és a magyar zenei élet szempontjából rendkívül károsnak tartom döntését – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Vashegyi György karmester, a Magyar Művészeti Akadémia és a Nemzeti Kulturális Tanács elnöke.

„Szolidáris” egyesület, mentegetőző polgármesterA jelek szerint a Freeszfe Egyesület is érzi, hogy a jelenlegi helyzet morálisan tarthatatlan, közleményükben ugyanis jelezték, szolidaritásukat fejezik ki az intézménnyel, és már fel is vették a kapcsolatot a zeneiskola vezetőivel, ám „jelen pillanatban nem látunk lehetőséget a konkrét ügy megoldásában való szerepvállalásra ...”. Az önkormányzat közölte: ők nincsenek döntési kényszerben, mivel a zeneiskola 2022-ig a jelenlegi feltételek mellett működhet. – Ez idő alatt a tanintézmény által megadott kívánalmaknak megfelelően az önkormányzat pályázatra kijelöl egy, a számukra mindenben megfelelő épületet, amelyet az iskola elnyerhet – írták, hozzátéve, hogy nem hajlandóak lemondani a Damjanich u. 4. szám alatti ingatlan bérbeadásából származó bevételről.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.