A belga hatóságok kapcsolatban állnak egy olyan szír tanúval is, aki látta, hogy Hasszán F. részt vett Homsz városánál saját rokonai közül húsznak a lefejezésében. A PestiSrácok.hu információja szerint a belga igazságügyi szervek jelezték magyar kollégáiknak, hogy jogsegély keretében a védett tanú mellett hozzá is intézhetnek kérdéseket. Korábban egy védett tanú – vélhetően maga is szír – számolt be arról a belga titkosszolgálatnak, hogy a Magyarországon embercsempészet miatt elfogott, görög menedékjoggal rendelkező 27 éves szír férfi az Iszlám Állam (ISIS) terrorszervezet középvezetője, aki kivégzésekben vett részt, majd megkapta szolgálataiért az ISIS emírje címet.
Hamarosan azonban elmenekült és Görögországba szökött, ahonnan 2016-tól kezdődően a menedékjoggal kapott okmányaival számos uniós országban fordult meg. Tavaly december 30-án a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtéren bukott le, mivel egy nőt hamis okmánnyal akart Párizson keresztül Stockholmba csempészni. Felfüggesztett börtönt kapott, és a kitoloncolására készültek, ám előtte a Terrorelhárítási Központ (TEK) azonosította. Hasszán F. a görög titkosszolgálat ügynökének mondta magát, ám Horváth József vezérőrnagy, biztonságpolitikai szakértő szerint az ISIS felkészítette a terroristákat, hogy mit mondjanak, ha elfogják őket Európában.
A tábornok leszögezte: a férfi biztosan nem titkos ügynök, az azonban lehet, hogy a görög szolgálatok az embercsempészekről szóló információkért alkalmanként fizettek neki. – A tárgyaláson több történettel próbálkozott, például hogy analfabéta és ötgyermekes családapa. Az Iszlám Állam kiképzésében valószínűleg variációkat tanítanak nekik arról, mit mondjanak, ha elfogják őket – vélekedett az M1 aktuális csatornán Horváth.
A kiképzésre utalhat, hogy a férfi a letartóztatásáról döntő tárgyaláson megpróbált hármasban maradni kirendelt védőjével és a nyomozási bíróval. Azt mondta, ha a TEK négy kommandósa magukra hagyja őt a bíróval és védővel, részleteket is elmond görög titkos ügynöki tevékenységéről. Kriminálpszichológusok szerint ez a kísérlet felfogható túszejtési törekvésnek is; amennyiben a kommandósok távoztak volna, a férfi túszul ejtve az ügyvédet és a bírót, követelhette volna szabadon engedését. A bíró azonban nem dőlt be a trükknek.