Míg korábban a Színművészeti vezetői határozottan elutasították a Vidnyánszky Attilával történő tárgyalást, sajtóértesülések szerint mára erősen megosztottá váltak: Upor László rektorhelyettes és egy másik vezető, Bagossy László elfogadta Vidnyánszky Attila meghívását. Az ügy előzménye, hogy az egyetem szeptember 1-jétől alapítványi fenntartású magánegyetemként működik tovább, azonban a döntést az egyetemi vezetés és a hallgatók sem hajlandók elfogadni. Hétfőn és kedden az egyetem vezetése és szenátusa, valamint az intézmény több tanára is lemondott. A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) hallgatói hétfő éjjel elfoglalták az egyetemet, kedden pedig egy sajtótájékoztatón többek között garantált autonómiát, valamint az új kuratórium lemondását követelték.
Álhírként terjesztették, hogy Vidnyánszky nem tárgyal
Nyitott a párbeszédre Upor László, a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) rektorhelyettese, valamint több vezetőségi tag – derült ki sajtóértesülésekből. A Vidnyánszky Attilával történő egyeztetés szerdán délután kettőkor, a Nemzeti Színházban zajlott le, amelyről a kuratórium elnöke úgy nyilatkozott: megállapodtak abban, hogy közös érdekük az oktatás elindítása és a tanórák megtartása a jelenleg fennálló helyzettől függetlenül.

Nem mondtak igazat
Az egyik legtöbbször elhangzó vád az SZFE vezetősége, a hallgatók, valamint egyes sajtóorgánumok részéről az, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) nem volt hajlandó tárgyalni az átalakításról, a döntéseket így a „fejük felett”, az érintettek bevonása nélkül hozták.
A kormányzati oldalon ennek éppen az ellenkezőjét állítják. Az SZFE modellváltásáról szóló törvénytervezet második plenáris vitája (hivatalosan: plenáris vita a részletes vitáról szóló bizottsági jelentésekről, az összegző jelentésről, továbbá az összegző módosító javaslatról) 2020. július 1-jén zajlott le.
A vitát záró felszólalásában – az Országgyűlési Napló tanúsága szerint – Bódis József felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkár megemlítette az addigi összes megbeszélést, amelyekre az intézmény képviselői hivatalosak voltak.
Eszerint február 17-én volt az első egyeztetés egy kancellári konferenciához kapcsolódóan, aztán február 24-én személyes megbeszélés zajlott a minisztériumban az összes művészeti egyetem rektorával és kancellárjával. Április 22-én videókonferencián külön egyeztetés történt az egyetem jelenlegi vezetőjével, április 29-én pedig Bódis József államtitkár Horváth Zita helyettes államtitkárral látogatott el a rektorhoz és rektorhelyettesekhez, ekkor további megbeszéléseket folytattak.

Fotó: Teknős Miklós
Május 19-én újabb videókonferenciát tartottak az ügyben, június 3-án Pavlik Lívia miniszteri biztossal és az egyetem vezetésével volt egyeztetés a minisztériumban. Június 16-án Palkovics László innovációs és technológiai miniszter fogadta azon szakmai szervezetek képviselőit, akiket egyébként egy korábbi nyílt levél aláírói jelöltek meg tárgyalópartnerként. Június 24-én a minisztériumban fogadták az egyetem két rektorhelyettesét, és tartottak megbeszélést a témában. Aznap még találkoztak – szintén a tárcavezető jelenlétében – az egyetem hallgatóinak képviselőjével.
Ez összesen kilenc alkalmat jelent. Múlt csütörtökön az egyetem képviselői nem mentek el a minisztériumba, a diákok képviselői meg sem indokolták a távolmaradásukat, az egyetem rektora pedig egyéb elfoglaltságára hivatkozott.
Közös érdek az oktatás elindulása
Vidnyánszky Attila az ATV Egyenes beszéd című műsorában elmondta, az egyetem vezetése az első pillanattól nem akart tárgyalni a kuratóriummal az együttműködésről. Szerinte egy nagyon zárt rendszerben, sok szempontból igazságtalanul működik az SZFE, elszakadva a szakma egy részétől. Az egyetem hallgatói szerda délutáni sajtótájékoztatójukon kijelentették:
zárt ajtók mögött senkivel nem tárgyalnak, nyitott ajtók mellett az eddigi fenntartó Innovációs és Technológiai Minisztériummal igen, de a kuratóriummal nem.
A tegnapi találkozót a fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke az egyetemen kialakult helyzetre, a vírusveszélyre és a tanévkezdésre hivatkozva kérte. Vidnyánszky Attila a Hír TV híradójának elmondta: nagy dolog, hogy ez a találkozó megvalósulhatott. Hozzátette: megállapodtak abban, hogy közös érdekük az oktatás elindítása és a tanórák megtartása a jelenleg fennálló helyzettől függetlenül.
Büntetőjogi kérdések is felmerülnek
Az SZFE kuratóriuma hétfői közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy az egyetem vezetőinek biztosítaniuk kell az oktatás megkezdését, az épületek, az infrastruktúra biztonságos működését, valamint – különösen a jelenlegi járványhelyzetben – a hallgatók és a dolgozók egészségét. Az SZFE vezetőinek feladata és felelőssége, hogy folytassák munkájukat, és biztosítsák az egyetem jogszerű, biztonságos működését. Az intézmény vezetői időközben bejelentették, hogy szeptember végéig tovább tanítanak az intézményben.
A lapunk által megkeresett munkajogász ezzel kapcsolatban elmondta: amennyiben az egyetem vezetői a jogviszonyukat szüntették meg, és a Munka törvénykönyve alapján foglalkoztatták őket, a felmondási idő a főszabály szerint harminc nap. Ez idő alatt a foglalkoztatottnak a feladatait ugyanúgy el kell látnia, mint azelőtt. Az SZFE vezetőségének tehát továbbra is fennáll a felelőssége a meghozott döntésekért, és az intézmény üzemszerű működtetéséért. Ez alól egyetlen kivétel van, ha az érintettek közös megegyezéssel szüntetik meg a munkaviszonyt és ettől eltérő feltételekben állapodnak meg. A sajtóban megjelent hírek alapján azonban valószínűleg nem ez történt. Így a lemondott vezetés nem tolhatja el magától azokat az eseményeket, amelyek azóta történtek, amióta az egyetemi hallgatók lezárták az SZFE épületét. A szakértő szerint az épület elfoglalása büntetőjogi, valamint birtokvédelmi kérdéseket is felvet.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Új politikai mozgalmat indít Magyar Péter volt bizalmasa
Nem ő az egyetlen, aki nem bírta elviselni a pártelnök paranoiáját.

Szívszaggató: így búcsúzott iskolája az áramütést szenvedett nyíregyházi kislánytól
Egy héten át küzdöttek az orvosok, hogy megmentsék a 13 éves tinédzser életét, akit a fürdőkádban ért súlyos áramütés.

Menczer Tamás: Nem volt gyerekkori álmom mocsárharcot vívni egy elmebeteggel + videó
A Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója egy titkot is megosztott.

Kiderült, Gyárfás megkapja-e nyugdíját a börtönben
Így fog élni az egykori tévés a rácsok mögött.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Tiszás aktivisták vehetik ki a szavazólapokat a postaládákból

Nem akárkié volt a telefon Mohamed Szalah szelfizős gólöröménél

Figyelmeztetett az asztrológus: ennek a 4 csillagjegynek ne akarj az ellensége lenni

Leesett a tantusz Brüsszelben: keserves vergődés után végre megértették Orbánt

Leütötték és kirabolták - Német kórházban bukkantak rá az eltűnt Sándorra

Nyílt levélben követelik 180 ezer katona Ukrajnába küldését, Magyar Bálint is aláírta + videó

Zelenszkij nem áll le

Gyász: megtalálták a Csepel hajóbalesetben eltűnt erőnléti edzőjének holttestét

A Liverpool legendája szerint azonnal kiteszik Szoboszlait a kezdőből, ha ez megtörténik

Szoboszlai után újabb magyar diadal: a Barcelonával nyert ifi BL-t Yaakobishvili Áron!

Így reagált Szoboszlai Dominik, amikor meglátta a lelátón a feleségét + videó

Szívszaggató: így búcsúzott iskolája az áramütést szenvedett nyíregyházi kislánytól
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Új politikai mozgalmat indít Magyar Péter volt bizalmasa
Nem ő az egyetlen, aki nem bírta elviselni a pártelnök paranoiáját.

Szívszaggató: így búcsúzott iskolája az áramütést szenvedett nyíregyházi kislánytól
Egy héten át küzdöttek az orvosok, hogy megmentsék a 13 éves tinédzser életét, akit a fürdőkádban ért súlyos áramütés.

Menczer Tamás: Nem volt gyerekkori álmom mocsárharcot vívni egy elmebeteggel + videó
A Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója egy titkot is megosztott.

Kiderült, Gyárfás megkapja-e nyugdíját a börtönben
Így fog élni az egykori tévés a rácsok mögött.