– Múlt héten jelentették be a budai fonódó villamoshálózat folytatását, amelyet szintén az ön által vezetett Budapest Fejlesztési Központ (BFK) tervez majd. Miért van erre szükség, és hogyhogy az állam tervezi a villamosvonalat?
– Több ilyen példa is van, a Galvani hídon is tervezünk villamost, a Városliget autómentesítése kapcsán tervezett Szegedi úti felüljárón is. Ezek előkészítése mind kormányzati forrásból történik, a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa döntései szerint. A budai fonódó villamoshálózat létrehozása az elmúlt évtized egyik budapesti sikerprojektje volt, amely nagyobb utasszám-növekedést hozott, mint amit vártunk. A célunk most ennek folytatása dél felé, bekapcsolva a BME és az ELTE egyetemi tömbjeit, az Infoparkot, az új Kopaszi-gát menti lakó- és irodaterületeket. Mivel a terveket a Déli körvasúthoz is illeszteni kell, ezt a feladatot mi látjuk el.
– A következő európai uniós költségvetési ciklus legnagyobb fejlesztési beruházása az elővárosi vasutat a metróhálózattal összekötő 5-ös metró projekt, amelynek egyes elemei már javában előkészítés alatt állnak. A beruházás mely elemei valósulhatnak meg a közeljövőben?
– Ahogy a Budapest Fejlesztési Központ létrejöttét követően Fürjes Balázs államtitkár úrral megígértük, a tervezési tendereket szinte rögtön megindítottuk. A következő lépés a szentendrei, a csepeli és a ráckevei HÉV járműparkjának cseréje lesz. A HÉV-ek mellett a Déli körvasút fejlesztése is folyamatban van, az első eleme a Déli összekötő vasúti híd korszerűsítése, a meglévő két vágány mellé épül egy harmadik. A kivitelezés zajlik, az első új hídszerkezetet októberben emeli be a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. Ezt követően a kapcsolódó szakaszok kapacitásbővítése indulhat meg, új megállókkal az Infopark mellett, a Művészetek Palotájánál és a Népligetnél, új kapcsolatokat teremtve a városi közlekedés és a vasút között.
– Mi a kötöttpályás fejlesztések mögött húzódó átfogó koncepció?
– Az elsődleges cél, hogy megkönnyítsük az agglomerációban élő lakosok bejutását Budapestre. A legnagyobb potenciál pedig a vasúthálózatban van, hiszen 15 vasútvonal jön be Budapest belső zónájába, ebből 11 hagyományos MÁV-pálya, négy pedig HÉV-vonal. Nulláról kiépíteni ezeket óriási összeg, 3-4 ezer milliárd forint lenne, sok helyen a lakossági tiltakozások miatt meg sem lehetne valósítani. Ezt az infrastruktúrát, ezt az óriási értéket azonban nem használjuk ki ma eléggé, s ez a probléma már száz éve velünk van. Már az első világháború előtt leírták a MÁV szakemberei, hogy jobban be kellene kapcsolni a vasutat az elővárosi és a Budapesten belüli közlekedésbe. A BFK létrejötte óta egy erről szóló stratégián dolgozunk, amelynek célja, hogy akár megháromszorozzuk a vasúton utazók számát Budapesten, és megduplázzuk az agglomerációból a főváros felé – ilyen szemléletű és ilyen alapos fejlesztési terv a központi régió vasúthálózatára az elmúlt fél évszázadban nem készült.