Így süthetünk tökéletes farsangi fánkot

A farsangi fánk akkor az igazi, ha szalagos és könnyű a tésztája. Mutatjuk az aranyszabályokat.

null

A farsangi fánk akkor az igazi, ha szalagos és könnyű a tésztája. Tartsa be az aranyszabályokat, hogy ilyen legyen! Belsejébe lekvárt, pudingot vagy vaníliaszószt tölthetünk, tetejéről pedig nem hiányozhat a bőven szórt porcukor – írja a mindmegette.hu.

FORTÉLYOK

A munka megkezdése előtt minden hozzávalót hagyjunk szobahőmérsékletűre melegedni! Szitáljuk nagy tálba a lisztet, ez levegőt juttat a tésztába. Ezután adjuk hozzá, amit a recepted előír. Ne feledkezzünk meg egy kevéske rumról, (barack)pálinkáról vagy más szeszről sem: finom aromát kölcsönöz, továbbá alkoholtartalmánál fogva meggátolja, hogy a tészta sülés közben túl sok zsiradékot szívjon magába.

Ne sajnáljuk az időt, addig dagasszuk a tésztát, amíg elválik a táltól és a kezünktől! Konyhai robotgéppel könnyebben hólyagosra dolgozható.

A tiszta konyharuhával letakart tésztát egyenletesen meleg, huzatmentes helyen – csukott konyhaajtó és -ablak mellett vagy langyos, max. 40 fokos sütőben – kelesszük a duplájára. Fontos, hogy rendesen megkeljen, máskülönben nem lesz szalagos a fánk oldala.

Kelesztés után tegyük át lisztezett felületre, és finoman hengereljük ujjnyi vastagra. Ha túl erősen nyomjuk a sodrófát, akkor kiszorítjuk a tésztából a levegőt! A kb. 6 cm átmérőjű kiszúróval vagy üvegpohárral kiszaggatott korongokat letakarva kelesszük tovább a lisztezett munkalapon vagy tálcán, amíg kb. a másfélszeresükre dagadnak.

A sütéshez bőven forrósítsunk olajat egy nagy lábosban vagy fritőzben. Egyszerre csak kevés fánkot rakjunk bele, hogy szabadon úszhassanak és ne érjenek egymáshoz. Ha kívül megpirult, de belül nyers, akkor túl forró az olaj. Fritőz esetén 160 fok az optimális hőmérséklet.

Az egyszerre belerakott túl sok hideg tésztától az olaj lehűlhet és habzani kezd. Ilyenkor kapkodjuk ki a fánkokat, és forrósítsuk fel újra a zsiradékot!

A fánkokat a középen ujjbeggyel benyomott felső részükkel lefelé helyezzük a forró zsiradékba, és azonnal fedjük le. Az így keletkező gőzben kb. 2 perc alatt megnőnek és szalag képződik a derekukon. Óvatos megfordításuk után süssük őket további kb. 2 percig, de már fedő nélkül!

A szép aranysárgára sült darabokat szűrőkanállal emeljük ki az edényből, majd csepegtessük le. Ne tornyozzuk őket egymásra, mert összeesnek!

A fánkok tetején levő mélyedésbe barack- vagy más lekvárt kanalazhatunk. Üreges belsejükbe csöves habzsákkal tudunk tetszőleges tölteléket juttatni.

MIT TUDUNK A FARSANGRÓL ÉS A FÁNK EREDETÉRŐL?

A farsang egyébként a vízkereszttől (január 6.) húshagyókeddig (hamvazószerda előtt, húsvétvasárnap előtti 47. nap), a nagyböjt kezdetéig tartó időszak elnevezése. Hagyományosan a vidám lakomák, bálok, mulatságok, népünnepélyek jellemzik. A farsang jellegzetessége, hogy a keresztény liturgikus naptárban nem kötődik hozzá jelentős vallási ünnep, alapvetően a gazdag néphagyományokra épül. A kereszténység előtti időkből származó farsangi mulatságokat az „erkölcsös” 16. és 17. században nem az eredete, hanem a bujaságot szimbolizáló szokásai miatt tiltották.

Na, de honnan jött a farsangi fánk? Egyes források szerint hazánkban valamikor a XIX. században terjedt el, ám a sütemény eredetével kapcsolatban két legendát is számon tartanak.

A két legendáért és a fánksütésről készült fényképekért olvassa el a teljes cikket a Mindmegette oldalán!

Korábbi cikkünkben egy mindenki által kedvelt édességet mutattunk. Egyszerűbb elkészíteni, mint gondolná, az íze pedig ugyanolyan finom, sőt! Mindenki kedvence: túró rudi házilag + videó

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.