Így nem ragad le és szakad szét a palacsinta

Tippek palacsintasütéshez. Legközelebb finomabb lesz, ha tökéletesítjük a tudásunkat.

null

A palacsinta világnapja húsvét előtti 47. napon, húshagyó kedden van, egy mozgó dátumú ünnep. Ez a nagyböjt kezdete előtti utolsó nap, amikor még utoljára lehet nagy lakomát tartani. A palacsintakészítés nagyszerű módja volt, hogy a maradék tojást és zsírt felhasználják, amiket a böjt alatt nem lehet fogyasztani. Idén a palacsinta világnapja február 16-ára esik, így itt az ideje tökéletesíteni a sütési technikát – írja a mindmegette.hu.

Fotó: Pexels

MINDENT TUDUNK A LISZTEKRŐL?

A liszt nemcsak a palacsintatészta állagát, hanem az ízét is meghatározza. Próbálj ki a megszokotton kívül új fajtákat is! Sütés előtt pihentesd a bekevert masszát kb. 15 percig, hogy jól összeálljon. Tejjel lazíthatod, ha nem elég folyós.

  • Búzaliszt (BL-51): világos, jól süthető tésztát eredményez.
  • Hajdinaliszt: Enyhén diós ízű, gluténérzékenyek számára ideális. Ebből készül az eredeti blini is.
  • Teljes kiőrlésű liszt: Karakteres íze jól passzol a sós palacsintákhoz és pikáns töltelékekhez. Barnás tésztát ad.
  • Tönkölyliszt: Kellemesen édeskés, továbbá hosszan tartó teltség érzetet eredményez. Fehér és teljes kiőrlésű változatban is kapható.
  • Milyen serpenyőnk van?

    Alapszabály, hogy a palacsintasütőben kizárólag palacsintát sütünk.

  • Öntöttvas: Patinája kevés zsiradékon is meggátolja az aranyszínűre sülő palacsinta letapadását, ráadásul nagyon finom ízt kölcsönöz. Becsüld meg a nagyitól örökölt súlyos darabot! Az újonnan vásároltat az első használat előtt kend be olajjal, majd égesd ki a mellékelt utasítás szerint.
  • Tapadásmentes: A kerámia- és a teflonos serpenyő könnyen tisztítható, és a bevonatnak köszönhetően nem ragad le benne a palacsinta.
  • Milyen zsiradékot használunk?

    Válasszunk a célnak leginkább megfelelőt!

  • Vaj: Kiváló az édes palacsintákhoz. Ne hevítsd túl, és a palacsintát közepes tűzön süsd, máskülönben megbarnul.
  • Olaj: A semleges ízű étolaj (napraforgó, repce) vékony filmréteget képez a palacsintán, és azt is megakadályozza, hogy az előre kisütött darabok összeragadjanak a tányéron vagy a fagyasztóban. Vajzsír (olvasztott vaj): Rendelkezik a vaj minden jó tulajdonságával, de lényegesen jobban bírja a magas sütési hőmérsékletet
  • Meg tudjuk fordítani a palacsintát?

    Ne keseredj el, ha rendre kudarcot vallasz a levegőbe dobálással! Óvatosan válaszd el a palacsinta alját a serpenyőtől, majd tegyél rá fedőt és lendületesen fordítsd meg. Kicsit meg is rázogathatod, hogy a palacsinta biztosan a fedőre essen. Ezután könnyen visszacsúsztathatod a fedőről, hogy a másik oldala is megsüljön.

    Tanácsok vészhelyzetre

    Van néhány tipikus hiba, amely egyszerűen orvosolható.

  • A palacsinta leragad: A zsiradéknak egyenletesen be kell vonnia a serpenyőt. Talán túl keveset öntöttél bele, vagy nem megfelelő a palacsintasütőd. Ha biztosra akarsz menni, szerezz be egy teflonos vagy kerámiabevonatos serpenyőt.
  • Túl kemény: 10 dkg liszthez elég 1 db tojás. Lazítsd a tésztát szódavízzel vagy buborékos ásványvízzel, és tartsd be a 15 perc pihentetési időt.
  • Odaég: Sütéskor túlhevíthetted a vajat. Töröld ki a serpenyőt, és tegyél bele frisset! Még jobb, ha vajzsírt vagy étolajat használsz.
  • A teljes cikk elérhető a Mindmegette oldalán.

    Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy rasszizmus vádja miatt Pearl Milling Companyre változik az Egyesült Államokban híres Aunt Jemima palacsintaszirup márkaneve: Túl rasszista volt a palacsintaszirup.

     

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.