A hűvösebb szeptemberi estéken kifejezetten jólesik egy-egy pohár gyümölcsös, olykor könnyedebb, olykor komolyabb vörösbor. Ha éppen egri bikavéreket kóstolnánk meg, nem is választhatunk jobb időszakot rá – olvasható az ajánlás a mindmegette.hu cikkében.
Az Egri borvidék a borfogyasztók szemében szinte összefonódik a bikavérrel. Nem csoda, hiszen régre visszanyúló tradíciói vannak ennek a vörös házasításnak az itteni borászatoknál. A borvidékre jellemző, hogy sokféle szőlő terem, így nem lehet egy fajtát kiemelni – ahogy teszi azt több más régió –, viszont lehetővé teszi, hogy változatos és egyedi cuvée-k készüljenek.
Az utóbbi évtizedben egyre szigorodtak az egri bikavér készítésének feltételei, mindez azért, hogy a minőségi borfogyasztók újra felfedezzék ezt a márkát. A borvidéken dolgozó pincészetek saját portfóliójukban is kiemelték, presztízstermékké tették a bikavért. Így aztán a hiperek és az áruházak mellett egyre több egri bikavér jelent meg a borkereskedésekben, a borboltok polcain, a fine dining éttermekben és a külföldi piacokon is. 2017-ben pedig hungarikummá is nyilvánították.
Három szinten készülhet bikavér Egerben: classicus, superior és grand superior. A classicus tételek a könnyed, intenzíven gyümölcsös jegyekre épülnek, ezek azok, amiket a hétköznapi borfogyasztásunkba tökéletesen be tudunk illeszteni. A superior bikavérek 12 hónapig érlelődnek fahordóban, így már ezzel a fűszeres, érleltebb karakterrel egészülnek ki, vendégségbe, egy éttermi vacsora mellé vagy egy baráti borkóstoláshoz tökéletesek. A grand superior bikavérek különlegessége, hogy a 2016-os évjárattól kezdve kizárólag dűlőszelektált borok lehetnek. Ezek azok, amelyek az egri dűlők egyedi adottságait a legszebb bemutatják.
Az egri bikavérek a házasítás és a három típus miatt változatos karakterűek, így az ételek széles körével párosíthatók. A classicus mellé jól passzolnak a paradicsomos tészták, a pizza, egy sonkás szendvics vagy mondjuk egy grillezett halloumi sajt sült paradicsommal. A superior bikavérek fűszerességét próbáljuk ki az umamis ízekhez, gombához, padlizsánhoz, kacsasülthöz vagy a hagyományos magyaros fogásokhoz, mint a pörkölt vagy a halászlé. A grand superior esetében érdemes a komolyabb alapanyagokhoz nyúlni, vadhúshoz, esetleg egy jó steakhez.
A teljes cikk elolvasható a Mindmegette oldalán.