A művészet szépségét élteti a békéscsabai író

Banner Zoltán felvázolja, milyen utat tett meg Trianon óta az erdélyi és a magyar művészet.

null

A mű egyfajta visszatekintés, emlékirat, amelyben a békéscsabai író felvázolja, milyen utat tett meg a trianoni történések óta eltelt száz évben az erdélyi és a magyar művészet.

– A könyv címének ihletője Csontváry Kosztka Tivadar csodálatos, cédrusfát és körtáncot ábrázoló festménye – árulta el Banner Zoltán, hozzáfűzve, átvitt értelemben ő egész életében a szimbolikus, erőt, állhatatosságot is jelképező cédrusfa körül táncolt, hiszen Erdély művészettörténetén keresztül az egyetemes magyar művészettörténetet is szolgálta.

Banner Zoltán mindig a művészet krónikása volt /Fotó: MTI/M. M./

– Tizenöt éves koromtól jelentek meg első cikkeim a szatmárnémeti Diákszóban, egyetemista éveim óta pedig szüntelenül a művészet krónikása vagyok – mondta el a 88 éves, erdélyi származású író. Visszaemlékezésének fő kerete az életét meghatározó három pálya, a művészettörténet, a költészet és az előadó-művészet összefonódása. A kötet első fejezetében fiatalkora, útkeresése elevenedik meg, a másodikban élete dele, a szent cédrus körüli „tánc”, amikor a kolozsvári évek alatt teljesen a művészet népszerűsítésének szentelhette életét.

– A harmadik fejezet egy napló, mozaikokból összeálló rész, amely a világ történéseire adott reflexióim sora, a melléklet pedig azokat a festményeket, szobrokat tárja az olvasó elé, melyeket rólam mintáztak – árulta el az alkotó. Hozzátette, utóbbi nem kérkedés, csupán annak lenyomata, mennyire szerették, akiket szolgált. A könyvben a szerző mégsem magáról ír, csupán élete eseményeinek fonalán keresztül néz vissza a 100 évnyi erdélyi és 30 évnyi – ’88 óta él itt – Békés megyei művészetre. Elmeséli azokat az eseményeket, amelyek a magyar művészetet szerinte az európai művészet élvonalába emelik, ha Európa számára ez nem is egyértelmű. Az író szerint a 19. század utáni alkotások egy része az emberi lét értelmébe vetett hit felrúgásával, megtagadásával a mélybe ránthat, ezért itt az ideje, hogy a művészet visszataláljon eredeti funkciójához.

– Itt, a földi életben kell, hogy megváltsa az emberiséget a maga eszközeivel – emelte ki, hozzátéve, amíg erre rá nem eszmél az európai nemzetek művésztársadalma, addig nincs újjászületés, sem regeneráció. A művészetnek Banner Zoltán szerint a társadalom lelki, tudati egészségét, a világ megismerését, a gyönyörködtetést kell szolgálnia, szemben a sötét, kusza, kiolvashatatlan motívumokkal.

Elmondta, a művészet mára szinte kivonult az utcára, plakátokon látható, ahelyett, hogy az emberek új energiákat adó képet tennének otthonaik falára. Az író szerint manapság sokszor túlmagyarázzák a műveket, filozofálnak, ahelyett, hogy a kisugárzásra figyelnének, ami a valódi lényeg.

N.Sz.

A békéscsabai író tevékenységéről szóló eredeti cikk ide kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.