Kínai-amerikai kutatócsoport fMRI segítségével vizsgálta, milyen hatással van a szerelem az agyra – írja a bama.hu.

Magyar Péter nem vette észre, hogy saját magát ássa el
Kínai-amerikai kutatócsoport fMRI segítségével vizsgálta, milyen hatással van a szerelem az agyra – írja a bama.hu.
Az már korábban ismert volt, hogy
a szerelem a függőséghez hasonlítható, összetett állapotot idéz elő az agyban.
Mindkét esetben változások következnek be az agy jutalmazásért és motivációért felelős központjában. De az agyi hálózati rendszer ezzel kapcsolatos változásai még ismeretlenek voltak. Az amerikai-kínai kutatás újabb információkat szolgáltatott a mélyben működő rendszerekről.
A kutatók szerint eredményeik az első bizonyítékai annak, hogy a szerelemhez kapcsolható változások az agyi hálózatokban hasonlóak, de mégis mások, mint a függőség esetében tapasztalhatók.
A tudósok funkcionális mágneses rezonanciavizsgálat (fMRI) segítségével hasonlították össze az agy funkcionális hálózati rendszerének működését önkéntesek két csoportján. A szerelmescsoport 16 nőből, a szinglicsoport 14 nőből állt, utóbbiak soha nem voltak még szerelmesek, vagy nem volt romantikus kapcsolatuk.
Az emberi agy egymástól elkülönülő hálózatokból áll. A hálózatokon belül erős kapcsolódások jönnek létre, az egyes hálózatok között pedig gyengébbek. Erről a szerveződésről úgy tartják, szükséges ahhoz, hogy egy energetikailag hatékony rendszer működését biztosítsa, hiszen az agy a test energiájának mintegy 20 százalékát használja fel.
A szinglicsoporthoz képest a szerelmescsoportnál az egyes hálózatok közötti szegregálódás mértéke kisebb volt az fMRI-eredmények szerint.
Az agyi kapcsolatok minősége utal az idegrendszer információátadásának hatékonyságára. A szerelmescsoportnál csökkent a kapcsolat erőssége a bal anguláris gyrusban. Ez az agyi terület felelős többek között az önreflexióért. A kapcsolódás alacsonyabb szintje az anguláris gyrusban azt okozhatja, hogy a szerelmes ember kevesebb figyelmet fordít önmagára, és többet a szerelmére.
Ugyanakkor megnövekedett a kapcsolódás mértéke a bal fusiformis gyrusban, mely agyterület működése döntő szerepet játszik az arcok és az arckifejezések felismerésében. A kapcsolódások mértékének növekedése arra utal, hogy a szerelmesek jóval gyakrabban végeznek olyan társas-érzelmi folyamatokat, mint a szerelmük arckifejezéseinek olvasása és megértése.
A szakértők tanulmányukat a Brain Imaging and Behavior című tudományos lapban mutatták be.
Magyar Péter nem vette észre, hogy saját magát ássa el
Jannik Sinner drámai vallomást tett, ez mindent megváltoztathat
Friss fotó a 10 éves Saroltáról: így köszöntötte lányát Katalin es Vilmos
Magyarország valódi autópálya-nagyhatalom, de még mindig űrtávolságra vannak a hollandok
Holtan találták meg a csütörtökön eltűnt gyereket
Soha nem látott mennyiségű drón jelent meg Szevasztopolnál - orosz hadijelentés a háborúról
Ronnie O'Sullivanre egy amatőr mért 31 éve nem látott verést
Pep Guardiola szerződése lejártával távozik a Citytől, pihenőt tartana
Kiröhögték a magyar világbajnokot a gyúrósok, az edzőterem tulaja is rárontott
„Ilyet még sosem tapasztaltam" – megdöbbentek a Veszprém kézilabdázói
Gulyás Gergely: Magyar Péter megszólalásait nem elemzőknek, hanem pszichiátereknek kell értékelnie
Gyanús kavarodás Erdő Péter kihívója körül
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.