Szörnyű dolgokkal vádolták a legnagyobb techcégeket, megvan a bírói döntés

Nem kell perben védekezniük a nagy amerikai technológiai óriásoknak a kongói kobaltbányákban tapasztalható, borzalmas gyerekmunkával kapcsolatban. Egy washingtoni szövetségi bíróság szerint ugyanis nem mutatható ki közvetlen összefüggés a technológiai vállalatok és az illegális munka között – olvasható az Origó cikkében.

Forrás: ORIGO2021. 11. 13. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kell bíróság előtt védekeznie a Google anyacégének, az Apple-nek, a Dellnek, a Microsoftnak, valamint a Teslának azzal a csoportos keresettel szemben, amely összefüggésbe hozta a technológiai óriásokat a kongói gyerekmunkával – írja a Mining.com egy washingtoni szövetségi bíróság döntése alapján.

A keresetet még 2019 decemberében nyújtotta be egy International Rights Advocates nevű civil szervezet, több mint egy tucat olyan család nevében, akik gyermekei meghaltak vagy megsérültek a kongói kobaltbányákban.

Kongó adja egyébként a globális kobaltkínálat kétharmadát, a fém pedig az elektromos autók gyártása során az egyik legfontosabb nyersanyag.

A fenti ügyben most Carl J. Nichols amerikai kerületi bíró döntött, kimondva, hogy bár a panaszosok „tragikus eseményeket” soroltak föl, a kereset nem tudta érdemben alátámasztani, hogy közvetlen összefüggés mutatható ki a technológiai óriások tevékenysége és a halálesetek vagy sérülések között – írja az Origó.

A bíró szerint „az egyetlen valódi kapcsolat az, hogy ezek a cégek vásárolnak finomított kobaltot”. Hozzátette, a kereset „esetlegességek olyan láncolatára épít”, amelynek nincsenek bizonyítható alapjai.

Mindeközben az akkumulátorgyártáshoz használt kobalt-hidroxid ára 95 százalékkal emelkedett az elmúlt évben. Októberben pedig az ázsiai importárak már elérték a tonnánkénti 52 000 dollárt, ahogy tartósan akadoztak az Afrikából Kínába érkező szállítmányok.

Az éves kobaltkibocsátás csupán 130 000 tonna körül mozog, és a nyersanyagot elsősorban a nikkel- és rézbányászat melléktermékeként nyerik ki.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.