A kifejlesztett érzékelőrendszer szaganyagok alapján jelez előre kártevőket és kórokozókat. A fejlesztés a rovarok szaglóreceptorainak működését alkalmazta, mivel azok nagyságrendekkel érzékenyebbek a fizikai érzékelőknél. A fejlesztés hozzájárul ahhoz, hogy tetemes károktól megóvják a mezőgazdaságot – írja a Hiradó.hu.
A növényi precíziós védelem szempontjából hasznos, hogyha egy laborvizsgálat következtében, időben tudunk szólni a gazdának, hogy bizonyos mintákban találhatóak fertőzésre utaló vegyületek, akkor adott esetben az adott mintavételi pont környezetében megtudja állítani ezeknek a fertőzéseknek a terjedését
– ismertette Dr. Lukács Péter, a kutatás szakmai vezetője.
Hozzátette, ezáltal nem lesz szükség növényvédő szerek használatára a termőterület teljes egészén, ami egyrészről olcsóbbá teszi a termelést, más részről pedig a bio-gazdálkodásnak is teret engedhet.
A mezőgazdaság digitális átallásával rendkívül sok technológiai fejlesztés kerül napi használatba, és ez alól nem kivetél az adatszolgáltatás alapját jelentő szenzortechnológia sem.