Az amerikai Északnyugati Egyetem mérnökei elsők között álltak neki kísérletezni, hogyan okosíthatnák fel a mostanság hordott maszkokat. Ráadásul az sem volt mindegy, hogy az okosításba milyen funkciók, milyen érzékelések férnek bele. Így alkották meg a FaceBitet.
Ez egy nagyjából ötforintos méretű érzékelő, amit egy mágnes segítségével rögzítenek az arcmaszkhoz. A készüléket elsősorban orvosoknak és ápolóknak tervezték, de a kitalálók azt szeretnék, ha bárki használhatná a maszkot. Az érzékelő ugyanis használat közben képes az ember komplett egészségi állapotának felmérésére.
Nyomon követi azt, hányszor lélegzünk egy perc alatt, hányat dobban a szívünk, és azt is, mióta van rajtunk a maszk. Sőt, a mérnökök szerint az eszköz még arra is jó, hogy a kinyert adatokból megállapítsa, milyen a maszkot hordó egyén érzelmi állapota, vagy hogy mennyire fáradt éppen. Persze, mint minden okoseszközhöz, szükséges egy még okosabb, azaz egy telefon.
Az érzékelő ugyanis egy applikációba továbbítja az adatokat, így a felhasználók azonnal le tudják ellenőrizni egészségi állapotukat. Vészhelyzet esetén – például szivárogni kezd a maszk, vagy hosszú ideig túl magas a pulzus – pedig azonnal értesítést küld a telefonra.