BME-s diákok építik Magyarország első, kilenc kilométeres magasságot elérő kutatórakétáját

A BME Aerospace Team első és egyedüli magyar csapatként részt vesz októberben az egyetemi rakétafejlesztés legrangosabb európai versenyén, a European Rocketry Challenge 9000 méteres kategóriájában – írja a Feol.hu.

Forrás: Feol.hu–MEDIAWORKS2022. 07. 14. 16:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csapat célja, hogy Magyarországon elsőként érjék el kutatórakétájukkal a kilenc kilométeres magasságot – tájékoztatott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH).

A projekt során egy egyedi szuperszonikus szuborbitális (a hangsebességnél gyorsabban repülő, Föld körüli pályára nem kerülő) kutatórakéta készül. A rakéta három méter hosszú, szilárd hajtóanyagú lesz

– olvasható a csapat fő támogatójának közleményében.

A BME Aerospace csapatát 2021 szeptemberében hívták életre. A 16 fős csapat (tizenegy férfi, öt nő) tagjai között szerepel villamosmérnök, mérnökinformatikus, jármű-, gépész- és mechatronikai mérnök, orvos, csillagász, geofizikus, közgazdász, jogász és grafikus. Az egyetemi hallgatók és a terület legnevesebb szakembereinek célja, hogy olyan rakétát tervezzenek és szereljenek össze, amely eléri a 9000 méteres magasságot.

A csapattagok a versenyig mintegy 15 ezer munkaórát töltenek a projekt megvalósításával. Augusztus közepéig a fejlesztés és a laboratóriumi tesztek zajlanak. Szeptember elejéig tesztelik a rakétát, a szükséges engedélyek megléte és óvintézkedések betartása mellett. Szeptemberben sajtónyilvános eseményre készülnek a rakéta felbocsátásához kapcsolódva.

A csapat ezt követően októberben Portugáliában részt vesz az EuRoC 2022 nemzetközi rakétaversenyen, amelyen 25 egyetemi csapat több mint 500 hallgatója méri össze tudását.

Mint írják, a csapat első számú célja a versenyen a Flight Readiness Review és a Launch Readiness Review vizsgálatokon való megfelelés, amiken a rakétát biztonságosnak és indíthatónak nyilvánítják a nemzetközi szakértők. Ezt követően minél pontosabban szeretnék elérni a kategória céljaként kitűzött kilenc kilométeres magasságot a rakétával. Másik kiemelt céljuk két tudományos kísérlet elvégzése: egy orvosbiológiai, valamit egy légkörfizikai kísérlet kapott helyet az eszközön. A rakétát saját fejlesztésű számítógépes és kommunikációs rendszerrel látják el.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Borítókép: Az Aether S rakéta (Forrás: BME Aerospace Team)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.