Fellendült a jaguárok Dél-Amerikából Kínába irányuló csempészete

Az illegális kereskedők számára elsősorban a ragadozók fogai, csontjai és nemi szervei értékesek.

Forrás: MTI2020. 11. 07. 9:18
Tegucigalpa, 2020. június 17. Jaguár a tegucigalpai Rosy Walther állatkertben 2020. június 125-én. Honduras fõvárosának állatkertje újra megnyitotta kapuit, miután a koronavírus-járvány miatt három hónapig nem fogadhattak látogatókat. MTI/EPA/EFE/Gustavo Amador Fotó: Gustavo Amador Forrás: MTI/EPA/EFE/Gustavo Amador
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fellendült a jaguárok Dél-Amerikából Kínába irányuló illegális kereskedelme.

A Bolíviában és más latin-amerikai országokban működő bűnszövetkezetek egyre kifinomultabb hálózatokat építenek ki a rendőrség megvesztegetésével és a határőrizet kijátszásával – derül ki a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) holland ágának (IUCN NL) megbízásából készített jelentésből.

Amerika legnagyobb macskaféléjének mintegy 208 ezer példánya él vadon, az IUCN vörös listáján a mérsékelten fenyegetett kategóriába tartozik a faj.

Az illegális kereskedők számára elsősorban a ragadozók fogai, csontjai és nemi szervei értékesek.

Az Earth League International (ELI) nonprofit természetvédő szervezet végzett az IUCN NL számára titkos nyomozást: 25 forrással beszéltek Bolíviában és több mint 50 forrással más latin-amerikai országban, köztük Peruban és Suriname-ban. Bolíviában mintegy 3000 jaguár él szabadon. Az ország infrastrukturális fejlődése és a kínai cégek beáramlása hozzájárult a jaguárok illegális kereskedelmének fellendüléséhez azáltal, hogy újabb természetes élőhelyek gazdasági hasznosítása történt meg és új fogyasztói kereslet támadt.

„A kínaiak gyógyhatást tulajdonítanak a jaguárok testrészeinek, fogaikat gyakran ékszerként viselik a társadalmi státust szimbolizálva” – mondta Andrea Crosta, az ELI munkatársa. Hozzátette, hogy csoportjuknak a nyomozás alatt több száz jaguárfogat kínáltak eladásra.

Az IUCN NL szerint a Dél-Amerikában élő kínaiak irányítják a bűnbandák munkáját. Míg a vásárlók ázsiaiak, főleg kínaiak, addig a vadászatot, a közvetítői vagy kontaktkutatói munkát helyiek, bolíviaiak végzik.

A jaguárfogak ára Kínában akár tízszer nagyobb lehet, mint Dél-Amerikában. Önmagáért is vásárolják a jaguárok fogait, de nagy méretük miatt gyakran a tigrisfogak helyettesítésére is. Mivel a tigrisek testrészei kevésbé elérhető termékek, fellendült a jaguárok orvkereskedelme is. A jaguártestrészeket leggyakrabban repülőgépen csempészik ki, de a nemzetközi hajózási és postai szolgáltatásokat is használják a bűnszervezetek.

„A jaguár egy nagyon fontos, védendő faj. Kulcsszerepet játszik az ökoszisztémában, amelyben él. Olyan faj, mely szabályozza a körülötte élő többi fajt” – mondta Angela Nunez, a jelentés egyik szerzője.

A 2014 és 2019 között Bolíviában lefoglalt több száz jaguárfog hollétéről például nincsenek információk – közölték az ELI nyomozói.

A jelentés kiemeli: 2019 januárja óta nem foglaltak le jaguártestrészeket, ebben valószínűleg új csempészútvonalak és új módszerek játszanak szerepet.

A csempészés pontos mértékét nem is tudjuk – mondta Valeria Boron, a vadmacskák védelmével foglalkozó világszervezet, a Panthera dél-amerikai koordinátora.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.