Tudományos kutatások sora bizonyítja, hogy a rendszeres sport gyógyír, az aktív életmód milyen nagyszerű hatással van a szervezetünkre - írja a diétaésfitnesz.hu cikke.
Ötéves kislányát és nevelt lányát is szexuálisan zaklatta az apa
Tudományos kutatások sora bizonyítja, hogy a rendszeres sport gyógyír, az aktív életmód milyen nagyszerű hatással van a szervezetünkre - írja a diétaésfitnesz.hu cikke.
– Hangulatzavarok, depresszió, lelki traumák esetén kifejezetten lélekgyógyító a mozgás. Összehasonlító vizsgálatok kimutatták, hogy heti háromszor 30 perc séta, azaz 1,5 óra mozgás már mérhetően hangulatjavító hatású – mondja Kiss-Nemes Veronika sportszakpszichológus a Diéta és Fitnesznek.
A testmozgás sok tekintetben – főként a mellékhatások szempontjából – előnyösebb, mint a hangulatjavító gyógyszerek szedése. Ezt egy depressziós betegek bevonásával végzett vizsgálat is bizonyítja. A résztvevők egyik csoportjának tagjai, amellett, hogy valamilyen mozgást végeztek gyógyír gyanánt, gyógyszert is szedtek. A másik csoportba tartozók viszont csak mozogtak. A kutatók meglepő eredményre jutottak: azok voltak pszichésen rosszabb állapotban, akik gyógyszert szedtek.
– Az antidepresszánsok dopamin- és szerotoninpótlók. Hangulatzavarok esetén ezekből a hormonokból termelődik kevesebb a szervezetben. A sport, a mozgás pedig éppen e hormonok mennyiségét növeli, ráadásul „boldogsághormont”, azaz endorfint is termel, amely az általános jó hangulatért és a stresszoldásért felel – magyarázza a pszichológus.
Nyakunkon a téli depresszió. Nincs elég napfény, a hideg miatt kevesebbet mozgunk, ezért hajlamosabbak vagyunk arra, hogy rossz hangulatba kerüljünk. Megelőzésképpen érdemes gyakrabban mozogni, például sétálni vagy legalább otthon végezni néhány tornagyakorlatot.
Sajnos már kijelenthetjük, hogy a depresszió a modern kor betegsége, ennek részben a mozgáshiány az oka.
Száz évvel ezelőtt sokkal többet kellett mozogniuk az embereknek ahhoz, hogy legyen ennivalójuk, vizük, vagy tudjanak fűteni, így körülbelül négy órát töltöttek naponta aktívan, mozgással. Ehhez képest ma az emberek többsége általában napi nyolc órát ül a munkahelyén vagy az iskolában, és ehhez jön még hozzá az utazás, az otthoni tévézés, számítógépezés, tabletezés – ami összesen 13–16 óra ülést is jelenthet. Nem csoda, ha nő a hangulatbetegségekben szenvedők száma. A szakemberek szerint, ha továbbra is így élünk, akkor néhány év múlva négyből egy fiatal, illetve minden második felnőtt ember depressziós lesz.
Manapság sokkal több a figyelemzavaros, illetve koordinációs problémákkal küzdő gyerek, mint korábban. Az ok a digitalizációban keresendő, pontosabban abban, hogy hagyjuk a gyerekeket a különféle kütyük rabjává válni. Ha leültetjük őket valamilyen „digitális bébiszitter” elé, akár órákig is képesek bámulni a képeket.
Ezért nekünk, felnőtteknek kell ésszerű határt szabnunk a kütyühasználatot illetően!
– Az idegrendszer éréséhez elengedhetetlen, hogy eleget játszhassanak, szabadon mozoghassanak a természetben. A kerékpározás például segíthet megelőzni a különféle tanulási zavarokat. Sajnos mostanában sok gyerek nő fel úgy, hogy nem tud biciklizni, mert a szülőknek nem jutott idejük arra, hogy megtanítsák rá – állapítja meg Kiss-Nemes Veronika. – Ennek valószínűleg az az oka, hogy sok szülő ahelyett, hogy mozogna, és ezzel jó példát mutatna, folyton a telefonját böngészi.
A mozgás hatására magunk mögött hagyjuk a napi gondokat, az elménk elcsendesedik, nyugodtabbá válunk.
Nemcsak a lelkiállapotunkon javíthat a mozgás, hanem testi problémák esetén is elősegítheti a gyógyulást.
Sport közben figyelmünk a betegségről, a fájdalmakról áthelyeződik a mozdulatokra, és e fókuszváltással könnyebben legyőzhető az esetleges betegségtudat, ezáltal maga a betegség is. Sokféle egészségügyi probléma – túlsúly, hangulatproblémák – hátterében állhat mozgáshiány. Ha ezt a hiányt pótoljuk, az gyógyír lehet. Rendszeres mozgással megelőzhetjük a mozgásszervi problémákat, és számos betegség – így például az időskori szellemi leépülés – kialakulásának esélyeit is csökkenthetjük.
Sokan nincsenek kapcsolatban sem a testükkel, sem a lelkükkel. Azért, hogy megtudja, hogyan vethető be a mozgás a gyógyulás érdekében, és megtudja, hogy milyen kémiai folyamatok zajlanak a testünkben mozgás hatására, olvassa el a teljes cikket a Diéta és Fitnesz oldalán!
Az életmódváltás nem nehéz
Hogyan vágjon bele az életmódváltásba az, aki a pluszkilók mellett porckopással is küzd? Ebben a témában nyújtottunk segítséget korábbi cikkünkben: Életmódváltás túlsúly és térdprobléma esetén.
Ötéves kislányát és nevelt lányát is szexuálisan zaklatta az apa
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Itt az újabb Andrei Mangra botrány! Egy boltban balhézott a táncos
Beszakadt a forint, ez állhat a szabadesés hátterében
Kőkemény műveltségi teszt: ha 7-re helyesen válaszolsz, már átlagon felüli vagy!
Akcióban a TEK Budapesten: mesterlövészek a háztetőkön a nyolcadik kerületben – megszólalt a rendőrség
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
Baj van az ismert nyugtatóval, azonnal felfüggesztik a forgalmazását
K...rva nagy következmények
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.