Igazságok, mítoszok és tévhitek az alvással kapcsolatban

Életünk jelentős részét alvással töltjük, így nem csoda, hogy gyakorlatilag mindenkinek van véleménye erről, ha szóba kerül a téma. A Diéta és Fitnesz magazin összegyűjtötte a leginkább elterjedt gondolatokat az alvásról, valamint az alvászavarokról, és utánajárt, mennyi az igazság bennük.

Forrás: dietaesfitnesz.hu - mediaworks2020. 12. 27. 19:42
Fiatal korban több alvásra van szükségünk Fotó: Leif Harboe Forrás: flickr.com
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alábbiakban a Diéta és Fitnesz magazin által az alvással kapcsolatban összegyűjtött leggyakoribb gondolatokat olvashatják, kiderül, melyik valóságos és igaz, és melyik a tévhit.

A KRÓNIKUS BETEGSÉGEK – MINT A CUKORBETEGSÉG, A MAGAS VÉRNYOMÁS VAGY A DEPRESSZIÓ – NINCSENEK KAPCSOLATBAN AZ ALVÁS MENNYISÉGÉVEL ÉS MINŐSÉGÉVEL

Hamis

Egyre több tudományos vizsgálat mutat rá az elégtelen, rossz minőségű alvás és e betegségek kialakulásának összefüggéseire. Bizonyított, hogy az alváshiány diabéteszt megelőző állapothoz vezethet.

A szervezet reakciója az alvásmegvonásra hasonlít az inzulinrezisztenciához, mely a cukorbetegség előszobája.

Az inzulin feladata, hogy segítse a szervezet glükózfelhasználását, hogy energiát nyerjen. Inzulinrezisztencia esetén a sejtek nem hatékonyan használják fel a hormont, ami magas vércukorszintet eredményez. Ezen túlmenően az elégtelen alvás befolyásolja a növekedési hormonok termelődését is, amelyek felelősek lehetnek az elhízásért.

AZ IDŐSEBBEKNEK KEVESEBB ALVÁSRA VAN SZÜKSÉGÜK

Hamis

Alvásszakértők szerint egy felnőttnek átlagosan 7–9 óra alvásra van szüksége ahhoz, hogy a szervezete működése zavartalan legyen.

Az alvási szokások az életkor előrehaladtával változnak, de az alvásmennyiség – a közhiedelemmel ellentétben – nem feltétlenül változik.

Az idősebbek általában korábban térnek nyugovóra, mint a fiatal felnőttek, gyakrabban is ébrednek fel éjszaka, de az alvási szükségletük ettől még nem kevesebb.

A HORKOLÁS GYAKORI PROBLÉMA, AMELY KÁROSÍTHATJA AZ EGÉSZSÉGET

Igaz

A horkolás utalhat alvási apnoéra, amely szoros kapcsolatban állhat például a szív- és cukorbetegséggel.

Az alvási apnoe egy potenciálisan súlyos alvászavar, melynek során a légzés alvás közben időről időre abbamarad, majd újra elindul.

Az alvási apnoéban szenvedők – a horkolás mellett – reggel fáradtan ébrednek, és többségüknél a nappali aluszékonyság is jelzi a bajt.

AZ ELEGENDŐ ALVÁSMENNYISÉG ELÉRÉSÉHEZ „CSALHATUNK”

Hamis

A legtöbb ember hét közben nem alszik annyit, amennyire szüksége lenne, ezért hétvégén igyekszik bepótolni a lemaradást.

Úgy tűnhet, így nagyjából helyreáll az egyensúly, de figyelembe véve az egészségügyi szempontokat, sokkal jobb lenne, ha a szükséges alvásmennyiség egyenletesen oszlana el.

Ráadásul az életkörülmények miatt az alvás minősége is kérdéses a legtöbb embernél.

A KAMASZOKNAK TÖBBET KELL ALUDNIUK, MINT A FELNŐTTEKNEK

Igaz

Fiatal korban több alvásra van szükségünk (a kép illusztráció)
Fotó: flickr.com

Kamaszkorban a hormonháztartás felborul, számos változás zajlik a testben. Ezek a folyamatok „kikövetelik” maguknak a pihenést.

A tinédzsereknek minimum 9 óra alvásra van szükségük.

Sajátos életmódjuknak, ritmusuknak köszönhetően egy átlagos kamasz éjfél körül fekszik le, ami azt jelenti, hogy hétköznapokon alig 6 órát alszik.

AKI NEHEZEN ALSZIK EL, ÁLMATLANSÁGBAN SZENVED

Hamis

Az álmatlanság lényege, hogy az alvás nem felel meg alapvető funkciójának, azaz a szellemi-fizikai készenléti állapot megújulása nem történik meg; a folyamata megzavart, tartalma rövid, és napközbeni fáradtsággal, a teljesítőképesség csökkenésével jár.

Tehát, ha valaki nehezen alszik el, az még nem jelenti azt, hogy álmatlanságban szenved.

NAPKÖZBEN CSAK AZ ALUSZÉKONY, AKI NEM ALSZIK ÉJSZAKA RENDESEN

Hamis

Kétségtelen, hogy a napközbeni aluszékonyság azoknál gyakoribb, akik éjszaka nem pihenik ki magukat, ám előfordulhat, hogy egy átdurmolt éjszaka után is hiányzik a délutáni szundi.

Ennek oka lehet mögöttes betegség vagy alvási rendellenesség, mint például a narkolepszia vagy az alvási apnoe.

De a környezeti tényezők is okozhatnak álmosságérzetet fényes nappal: a szoba hőmérséklete, az elfogyasztott ételek, unalom stb.

A cikk eredeti változata IDE kattintva érhető el.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.