Nincs is nagyobb megkönnyebbülés egy anyának, mint amikor beköszönt a jó idő, kisüt a nap, és a gyerkőcöket az öltözködés minden nyűge nélkül, egy szál semmiben ki lehet vinni vagy küldeni a kertbe – olvasható a Diétaésfitnesz.hu cikkében. A napsütés áldásos hatása nem is kérdés, hiszen nemcsak a csont- és immunerősítéshez szükséges D-vitamin előállításában van szerepe, de szerotonint, vagyis boldogsághormonokat is felszabadít a szervezetben. Azt sem szabad azonban elfelejteni, hogy a gyerekek bőre sokkal vékonyabb és érzékenyebb a felnőttekénél, így hamarabb leég. A bababőr ráadásul még nem termel melanint, azaz olyan festékanyagot, amitől lebarnul, ezért nem képes védekezni a káros UV-sugárzás ellen. Mint majdnem mindenben, ezért aztán a napozás kérdésében is az arany középút a legjobb választás egy szülő számára. És hol van ez a középút? Lássuk a babanapoztatás hét aranyszabályát!
1. HÁROM HÓNAPOS KORIG FELEJTŐS!
A bőrgyógyászok eltérő véleményen vannak azzal kapcsolatban, hogy mennyi idős kortól szabad napoztatni a gyerekeket. Egyesek szerint ez három, mások szerint hat hónap, de vannak, akik egy-, vagy akár hároméves korig sem ajánlják a közvetlen napfényt. Az biztos, hogy az első hónapokban csak nyitott ablaknál, fedett teraszon vagy összefüggő árnyék alatt szabad a kicsinek élveznie a meleg nyári levegőt.
2. FOKOZATOSAN SZOKTASSUK!
Ha elérkezett az ideje, óvatosan, lassan, testrészenként kezdjük el a naphoz szoktatni a kicsi bőrét. Kora délelőtt, kellemes melegben vetkőztessük le, és napoztassuk egy percig a hátát. Naponta egy-egy perccel emeljük a napozás időtartamát, míg elérjük a tíz percet. Utána ugyanezt tegyük a hasával. Tíz percnél többet semmiképpen ne hagyjuk a picit a napon!
3. A NAP KÖZEPÉN ÁRNYÉKBAN A HELYE!
A napfürdőt időzítsük a reggeli, késő délutáni, vagy kora esti órákra. Délelőtt 11 és délután 4 óra között semmilyen korú gyereket ne engedjünk napra, ilyenkor keressük együtt az árnyékot. Mivel a káros UV-sugarak egy része a felhős égen vagy erős napsütésben a falombok árnyékán, a textíliákon – ruhákon, napernyőn –, sőt még az üvegen is áthatol, a legbiztonságosabb, ha ebben az időszakban nem megyünk ki a szabadba!
4. MELEGBEN IS KELL RUHA!
A szabadban a néhány perces napozásokat leszámítva folyamatosan védjük a baba bőrét könnyű, nyári ruházattal! A melegkiütések elkerülése érdekében kerüljük el a szokásos patentos kombidresszt, inkább adjunk rá bő szabású, szellős kisinget, fehér pamutpólót vagy napozót. A fején mindig legyen vékony, fehér sapka, lehetőleg olyan, ami a homlokot, a füleket és a tarkót is védi.
5. VÉDJÜK A SZEMÉT IS!
A napellenzős sapka mellett adjunk a gyerkőcre napszemüveget is, mert a szemét különösen védeni kell a káros sugárzástól. A pupillájuk ugyanis nagyobb, így több fényt enged be, ráadásul a szemlencséjük tíz éves korig hatszor annyi UV-sugarat enged át, mint a felnőtteké. Fontos, hogy a napszemüveg százszázalékos UV-védelmet biztosítson, és célszerű, ha van rajta valamilyen rögzítési lehetőség is. Ne adjuk fel rá, ha a kicsi eleinte nem viseli el, idővel rájön, hogy neki is jobb, ha nem süt a szemébe a nap!
6. KENJÜK BE!
Féléves korig a baba bőrének nagy áteresztőképessége miatt nem ajánlatos semmilyen napozószert használni. Később, kétéves koráig is inkább a fényt visszaverő fizikai, mint a kémiai fényvédőket válasszuk, ezen belül is olyat, ami vízálló, nem tartalmaz illatanyagot és tartósítószert. Ha nem lépjükk át a tíz perc napon töltött időt, akkor kisebb faktorszámú krém is elég, egyéb esetben, és az érzékenyebb, napnak jobban kitett területekre válasszunk harminc, esetleg ötven faktorost. A nap folyamán többször, körülbelül két óránként kenjük be újra a testét!
7. ITASSUK!
Kánikulában folyamatosan gondoskodjunk a baba folyadékpótlásáról, ne várjuk meg, míg szomjas lesz. Ha még szoptatjuk, akkor ilyenkor szoptassuk meg gyakrabban, napfürdő után mindenképpen. Ha már nem szopik, a víz a legjobb szomjoltó, de az édesítetlen gyümölcstea, esetleg a vízzel hígított gyümölcslé is megteszi.
JÓ TUDNI:
A napfény jó gyógyír lehet a viszketős, pörsenéses bababőrre, az ekcémás térd- és könyökhajlatokra és a kipirosodott popsira is. Hagyjuk ilyenkor gyakrabban szabadon az érintett bőrfelületet!