Történészek szerint mintegy ötezer évvel ezelőtt, Észak-Kína hegyeiben fedezték fel a ginszenget. Eredetileg étkezési célokra használták, de már háromezer éve gyógynövényként is alkalmazzák. A Távol-Keleten több mint négyszáz éve termesztik.
Ha nem kínai, akkor „hamis”?
Érdemes tudni, hogy számos „hamis” ginszeng (például brazil, indiai) is fellelhető a piacokon, amelyeket ugyanúgy ginszengként adnak el, mégsem a Panax családba tartoznak, tehát nem „valódi” ginszengek. Továbbá néhány más erőnlétfokozó és potencianövelő növényt szintén ginszengnek hívnak, akkor is, ha nem tartoznak a Panax családjába.
Hatásos vagy nem?
Világszerte száznál is több tudományos kutatás bebizonyította a Panax ginseng hatásosságát és biztonságosságát, ezért ne csodálkozzunk, hogy idehaza is kapható belőle nemcsak étrend-kiegészítő, hanem gyógyszernek minősülő készítmény is. Ugyanakkor egyes kutatócsoportok továbbra is megkérdőjelezik a ginszeng gyógyhatását és gyógyszerként való felhasználását.
Az eddigi vizsgálatok feltárták a ginszeng hatóanyagait, a ginzenozidokat: fitoszterol, szénhidrát, aminosav, vitaminok, szaponinok, peptidek és olajok. Az értékes hatóanyag-tartalmat a gyökérből vonják ki a porrá őrlést követően. (Az eltérő fajok és gyártási módszerek különböző hatóanyag-tartalmat és összetételt jelenthetnek.)

A szív- és érrendszerre gyakorolt pozitív hatását az összkoleszterinszint csökkentésével és a jó koleszterin (HDL) növelésével éri el. Kimutatták a ginszeng általános szervezeterősítő, valamint nyugtató hatását is.
A ginszeng olyan hatóanyagokat tartalmaz, amelyek serkentik az immunsejtek termelődését, továbbá segítik a pajzsmirigy működését. Elősegíti a legyengült szervezet megerősítését, pozitív szerepet játszik a gyógyulási folyamatokban, a betegség utáni mielőbbi talpra állásban. A férfiak szexuális diszfunkciójára is gyógyír lehet.
Enyhíti az ízületi gyulladást, az emésztési zavarokat, az álmatlanságot. Elősegíti, hogy a szervezet hasznosítsa a vitaminokat, az ásványi anyagokat. A gyökérből készült kozmetikumok pedig bőrápoló hatásúak.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Pixabay