A tinédzserek, serdülők körében a gyakori betegségek is kissé egyediek. Noha a tizenévesek ugyanazokat a baktériumokat kaphatják el, mint más korosztályok, bizonyos betegségek és állapotok gyakoribbak ilyenkor, mint életünk más időszakaiban.
Mononukleózis
A mononukleózist, a köznyelvben csókbetegségnek nevezik. Ezt a becenevet azért érdemelte ki, mert a tinédzserek körében a leggyakoribb és nyálon keresztül terjed. A mononukleózist az Epstein-Barr vírus (EBV) okozza leggyakrabban, de a citomegalovírus (CMV) is állhat a háttérben.
A mononukleózis tünetei: súlyos fáradtság, láz, torokfájás, duzzadt nyirokcsomók és fájó izmok. Mivel ezeket a tüneteket sokféle betegség okozhatja, érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis egy vérvizsgálat megállapítja, hogy valóban fennáll-e a fertőzés. A tünetek hónapokig elhúzódhatnak, és a mononukleózisban szenvedő betegek akár 18 hónapig is fertőzők lehetnek.
Aki már átesett a betegségen, kevés az esélye, hogy újra megkapja azt. Bár ezt a fertőzést gyakran „csókbetegségnek” nevezik, átadható bármilyen módon, amely átadja a nyálat és a testnedveket, például edények, fogkefék, italok és akár ajakbalzsam megosztása közben is.
Gasztroenteritisz
A gasztroenteritisz, más nevén bélinfluenza vagy gyomor-bélhurut, gyakori betegség a tizenévesek körében. Nagyon fertőző, különösen akkor, ha valaki, aki fertőzött, nem mossa meg jól a kezét. A vírus átterjedhet más felületekre, majd egy másik személy onnan érintéssel – véletlen – megfertőzi magát, amikor megérinti a szemét, az orrát vagy a száját.
Tünetei: hányás, hasmenés, gyomorgörcs és esetenként láz. Ezek a tünetek néhány órától több napig tarthatnak. Ezen kórokozók csak tüneti kezelést igényelnek, mely a fájdalom- és lázcsillapítást foglalja magában, különös tekintettel a kiszáradás megelőzésére, ugyanis gyomorinfluenza esetén ez jelenti a legnagyobb veszélyt. Ha néhány órán keresztül egyáltalán nem megoldható a folyadék szájon keresztüli pótlása, forduljon orvoshoz!
Szexuális úton terjedő betegségek
A tizenévesek körében egyre gyakoribbak a szexuális úton terjedő betegségek (STD), amelyeket néha szexuális úton terjedő fertőzéseknek (STI) is neveznek.
A gonorrhoea, a chlamydia, a szifilisz, a HPV, az AIDS/HIV és a hepatitis csak néhány olyan betegség, amely a tizenéveseket érintheti.
Még mielőtt a serdülő szexuálisan aktív lenne, fontos átbeszélni vele, hogy ezek a betegségek miként befolyásolhatják a testet, hogyan előzhetők meg, és milyen lépéseket kell tenni, ha felmerül a szexuális fertőzés gyanúja.
Az eredeti cikk ITT érhető el.
Borítókép: Unsplash