Az amerikai kormány által támogatott betegségmegelőző munkacsoport (U.S. Preventive Services Task Force) kedden hozta nyilvánosságra ajánlásait. A szakértő csoport szerint a pandémia alatt az országban jelentősen romlott a helyzet a cukorbetegség terjedésével kapcsolatban.
Az Egyesült Államokban a 25 és 44 év közötti lakosság körében az elmúlt évben 29 százalékkal nőtt a cukorbetegség miatti halálozások száma.
A szervezet ajánlásait a JAMA amerikai orvosi folyóiratban publikálta. Mint írták, az adatok arra figyelmeztetnek, hogy a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázata 35 éves kortól jelentősen megnő.
A 2-es típusú cukorbetegség az anyagcsere-betegségek messze leggyakoribb formája, amelyet a magas vércukorszint okoz, nagyrészt étrendfüggő és évek alatt alakul ki.
A szűrési korhatár csökkentése annak felismerése, hogy a 2-es típusú cukorbetegség fokozatosan bekúszott a fiatal felnőttkorba
– emelte ki Edward Gregg, az Imperial College London munkatársa, az ajánlással együtt megjelent szerkesztői vélemény társszerzője.
A munkacsoport az 2015-ös ajánlásokat aktualizálva sürgette a 35 és 70 év közötti túlsúlyos vagy elhízott felnőttek szűrését. A 2-es típusú cukorbetegségben a szervezet vagy nem termel elegendő mennyiséget a vércukorszintet szabályozó hormonból, vagy nem megfelelően használja fel az inzulint. A cukorbetegség szövődményei közé tartozhat a szívbetegség, a látásvesztés és a vesebetegség.
Nagyjából minden harmadik amerikai prediabéteszben szenved, vagyis a normálisnál magasabb a vércukorszintje, ami magában hordozza a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Az országos adatok szerint az amerikaiak valamivel több mint tíz százaléka cukorbeteg, többségük 2-es típusú cukorbetegségben szenved.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Pexels