A pandémia rengeteg kihívás elé állította a családokat, ugyanakkor számos pozitív hatással lett mindennapjainkra. Milliók tanultak meg kezet mosni, figyelni az egészségükre és ökotudatosabban élni. Ez utóbbiban szeretne segíteni a hagyományteremtő jelleggel megrendezésre váró Öko Zsibongó is.
A koronavírus-járvány nyomán szűkebb és tágabb környezetünk is egészségesebbé vált. A gyárak leállása, a visszafogottabb nemzetközi szállítás jelentős károsanyagkibocsátás-csökkenést, illetve levegő- és vízminőség-javulást hozott világszerte. Bár az interneten elterjedtek az olyan kamuképek, mint a velencei delfinek, de a természet iránti igény egyértelművé vált, amelyet a bezártság csak tovább erősített. Aki csak tehette vidéken, kertvárosban töltötte a karantén hónapjait.
A tisztább levegő csökkenthette a vírusfertőzés nyomán kialakult komplikációk veszélyét, illetve az egyéb légúti panaszok előfordulását is. Sokkal kevesebb volt az elmúlt időszakban az asztmás beteg például világszerte. Kínaiak milliói ismét láthatták napot, mikor leálltak a gyárak, de szomorúan kellett tapasztalniuk, hogy a tartósan szennyezett levegőt belélegzőket súlyosabban érinthette a fertőzés.
A fejlett világ összességében életmódváltáson esett át az elmúlt másfél évben. Előtérbe kerültek személyes jóllét olyan jellemzői, amelyeknél korábban a közösségi élet sokkal fontosabb volt. Az egészséges életmód, a különféle diéták, a sport ma messze több ember életének része, mint a járvány előtt. Ráadásul mindez úgy, hogy egyre többen figyelnek a környezettudatosságra is.
A kérdés, hogy a megváltozott igények meddig jellemzik majd a társadalmat, hiszen sokan nem rendelkeznek mindenre kiterjedő információval, így lelkesedésük idővel elkophat. Ezen próbál segíteni az augusztus 29-én, hagyományteremtő jelleggel megrendezett Öko Zsibongó, amelynek fővédnöke Nagy István agrárminiszter.
Az eseményen a család minden tagja segítséget kaphat környezet- és egészségtudatos életmódjához. A Csak a Nőknek Magazin és Női Klub által megrendezett esemény kertészkedési, egészségtudatos táplálkozási, glutén-, laktóz- vagy cukormentes étkezéssel, illetve környezetkímélő életmóddal kapcsolatos tanácsokkal várja az érdeklődőket. A Füvészkertben megrendezett esemény ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött az Öko Zsibongó honlapján. A szervezők tervei szerint minden hónapban megrendezik az eseményt, hogy folyamatosan fogni tudják az életmódváltással élők kezét, akikkel közös céljuk az élhetőbb bolygó létrehozása.
A jövőben minden hónap harmadik vasárnapján tartják majd a Füvészkertben a rendezvényt, ahol az érdeklődők a különféle programokat felölelő útlevelet kapnak. Zöldség-felismerésen, háziszappan- és mosószerkészítésben vehetnek részt, megismerhetik a méhészkedés és újrahasznosított kézműves termékek titkait, miközben a gyerekeket az állatsimogató kötheti le. Kovács Magdolna, a program fő szervezője szerint a program célja a széles körű, élményalapú oktatás. Kipróbálás, megkóstolás nyomán szeretnék az embereknek bemutatni az egészséges és ökotudatos élet lehetőségeit, és remélik, így azok jobban megragadnak az emberek tudatában, mintha egyszerűen olvasnának a megoldásokról.
A hasonló programok nemcsak elvi szinten segítenek zöldebbé varázsolni környezetünket, hanem gyakorlati tanácsokat adhatnak, hogy a küszöbön lévő negyedik és a későbbi hullámok esetén milyen trükkökkel tehetünk a környezetünkért. Tapasztalható volt például ugyanis az előző bezártsági időszakokban, hogy számos család a félkész ételekre, illetve feldolgozott élelmiszerek vásárlására állt át.
Mivel ezek a termékek szinte azonnal fogyaszthatók, megoldást nyújtottak az otthoni munkavégzés miatt kimerült szülőknek. A tápláló és egészséges étkezés azonban a friss alapanyagoknál kezdődik, az egészséges táplálkozás pedig a fizikai és szellemi fejlődéshez is szükséges. Számos esetben a megfelelő recepttel alig hosszabb az egészséges étel elkészítése, mint a félkész étel kisütése, ám az ismerethiány sokakat gátolhat ennek felismerésében. Kovács Magdolna meg véletlen véli úgy, hogy bár rengeteg emberben van tettvágy, de még inkább tudatosítani kell a környezettudatos gondolkodás átadását a következő generáció számára.
Borítókép: Okozsibongo.hu