Tények, tévhitek a pajzsmirigyproblémákról

A pajzsmirigyzavarok népbetegségnek számítanak hazánkban. Mivel igen sok embert érint, érdemes olyan tévhitekre felhívni az emberek figyelmét, melyek a leginkább a köztudatban keringenek, valamint az olyanokra, melyek árthatnak a betegség terápiájának. Dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája a leggyakoribbakat osztotta meg – olvasható az Origó cikkében.

Forrás: ORIGO2021. 08. 26. 10:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pajzsmirigyproblémák igen gyakorinak számítanak, főleg hazánkban. Oka több minden lehet: a genetikától kezdve az autoimmun zavarokon, a terhességen, a stresszen, a toxikus hatásokon át a nem megfelelő (akár jódszegény) táplálkozásig sok minden kiválthatja. Hogy pontosan hány embert is érint, igen nehéz megmondani, ugyanis gyakran alig okoz tüneteket vagy azok nagyon általánosak, így nem gondolnak a betegségre.

A leggyakoribb tévhitek

Ha probléma van a pajzsmirigyemmel, arról tudnék

Mint már említettük, a pajzsmirigyzavarok nem feltétlen járnak figyelemfelhívó tünetekkel, ha az illető mégis tapasztal ilyeneket, úgy könnyen lehet, azokat másnak tulajdonítja. Ugyanis a túlsúlyt, a stresszt, a hangulatingadozásokat, a meddőséget, a vérzészavarokat, a hajhullást sok minden másra is rá lehet húzni: klimaxra, nőgyógyászati gondokra, nem megfelelő életmódra stb.

Csak a fogamzókorúaknál és az annál idősebbeknél léphet fel

Bár legtöbbször a fogamzókorúak kapcsán jön szóba, főleg családalapítás, meddőség, vetélés miatt, ám tévedés azt hinni, hogy gyermekeknél nem fordulhat elő! Ugyanúgy náluk is jelentkezhet a zavar, így ha olyan tüneteket tapasztalunk náluk, mint testsúlyváltozások, depresszió, ingerlékenység, aluszékonyság, hajhullás, érdemes TSH-, T4-, T3-szintet nézetni náluk is!

Extra adag jóddal kezelhető

A jód nélkülözhetetlen a megfelelő pajzsmirigyhormon képzéséhez. Sokan még mindig úgy gondolják, hogy felesleges gyógyszert szedni, hiszen jóddal is kezelhető a zavar. Ez nagy tévedés, sőt lehet, hogy még nagyobb kárt csinál, hiszen vannak olyan pajzsmirigyzavarok (köztük a gyakori Hashimoto), amikor a pluszjód csak ront az állapoton. Éppen ezért még mielőtt extra jódhoz nyúl, kérdezze meg róla kezelőorvosát!

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Pexels

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.