Lehet, hogy átverés ez az egész, és valójában nem is kellene kétféle krémet vásárolnunk? A diétaésfitnesz.hu munkatársa utánajárt, mi történik a bőrünkkel nappal és éjszaka.
MIÉRT JÓ A NAPPALI KRÉM?
Az biztosan nem kérdés, hogy a bőr teljesen más hatásnak van kitéve napközben, mint éjszaka. Nappal sajnos rengeteg stressz éri ezt a nagy és érzékeny szervet: szárítja a nap, eltömíti a pórusokat a por, kifújja a szél. A bőr pedig jó katonaként védekezik, és igyekszik visszaverni a támadásokat. Krémeket pedig azért érdemes használni, hogy mindebben segítsük, vagyis, hogy a környezeti hatások idő előtt ne öregítsenek meg minket. A legjobb, ha nappalra olyan kozmetikumokat vásárolunk, amelyek UV-szűrővel rendelkeznek, vagyis SPF-kóddal jelezték rajtuk a különböző mértékű fényvédelmet. Szintén fontos, hogy a nappali krém tartalmazzon hidratáló összetevőket, hogy bőr rugalmas és puha maradhasson a stressz ellenére is. A nappali krémben legyen elég nedvességmegkötő hatóanyag, például mandulatej, mandulaolaj, jojoba, avokádó, aloe vera, földimogyoró-olaj, glicerin, hyaluron sav, vagy alga kivonat.
TÉNYLEG FONTOS ÉJSZAKA IS?
A bőrnek éjszaka jóval kevesebb támadást kell visszavernie. Pihenés közben megélénkül benne a keringés, és az erekből nagyobb mennyiségű tápanyag és oxigén jut a bőrsejtekhez, vagyis ilyenkor épül újra. Pontosan ilyen krémek kellenek neki. Azok a kozmetikumok, amelyek éjszakára használatosak, elsősorban a bőr kiszáradását akadályozzák és regenerálódását segítik – ezekben olyan hatóanyagok vannak, melyek érzékenyek a fényre, hiszen sötétben, alvás közben hatnak. Általában olyan alkotóelemeket kevernek bele, mint például C- és E-vitamin, Q10-koenzim, az A- (retinol), alfa-hidroxi sav, retinol. Ezek mind azért vannak bennük, hogy helyreállítsák a bőr teltségét, csökkentsék a ráncokat, javítsák a bőrsejtek regenerációját, fokozzák a bőr saját kollagéntermelését és puhábbá, üdébbé tegyék azt alvás közben.
„ÉS HA CSAK EGYFÉLÉT HASZNÁLOK?”
Biztosan felmerült már a kérdés, mi történik, ha mégis csupán egyféle krémet vásárolunk. A válasz, hogy ártani nem ártunk vele, csak éppen vagy feleslegesen terheljük túl a bőrt éjszaka, vagy nem biztosítjuk a megfelelő védelmet nappal. Hiszen miért lenne szüksége éjjel a bőrnek UV-védelemre? Az éjszakai hatóanyagok egy része pedig fényérzékeny, azaz a nappali fényben elbomlik: ekkor pedig egyszerűen csak elpocsékoltuk az értékes hatóanyagot.