Kevesebb só, egészségesebb élet

A magas sófogyasztás a fejlett országokban mindenhol jelentős probléma, hiszen tudjuk, hogy a túlzott sóbevitel növeli a magasvérnyomás-betegség kialakulásának rizikóját. Az ajánlott napi sófogyasztás a WHO ajánlása szerint mindössze 5 gramm lenne naponta, azonban sajnos ennek sokszorosát fogyasztjuk el általánosságban, hiszen a sófogyasztásba nemcsak az tartozik bele, hogy megsózzuk az ételt elkészítéskor vagy fogyasztáskor, hanem bele kell számítani az élelmiszerek sótartalmát is. Magyarországon a kenyér például kifejezetten sok sót tartalmaz – olvasható a Gyógyzóna cikkében.

Forrás: GYÓGYZÓNA2021. 09. 27. 13:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A The New England Journal of Medicine 2021. szeptemberi számában a csökkentett nátrium-kloridot tartalmazó só érrendszerre gyakorolt hatását vizsgálták, és ennek eredményeit mutatták be. A vizsgálatban az étkezéshez használt só csak 75 százalékban tartalmazott Nátrium-kloridot, a maradék 25 százalékot pedig Kálium-kloriddal helyettesítették.

A vizsgálatot igen nagyszámú beteg bevonásával végezték el, összesen 21 ezer páciens vett részt, a beválasztási kritériumoknak megfelelően pedig vagy szerepelt a kórtörténetükben stroke, vagy 60 évnél idősebbek voltak és a vérnyomásuk nem volt megfelelően beállítva.

Az eredmények azt mutatják, hogy a kálium kiegészítéssel végzett sópótlás csökkenti a stroke rizikóját, és csökkenti a vérnyomást is. 

A szív-, és érrendszeri megbetegedések, illetve a halálozás mutatója szintén a káliummal helyettesített sókészítményt kapók esetében adott jobb eredményt.  

Az eljárás biztonságosságát is vizsgálták, de nem találtak gyakrabban magas káliumszintet a káliummal helyettesített sókészítmények esetében. A vizsgálatot több, mint 4 éven keresztül végezték és megközelítőleg egyenlő arányban vettek részt a vizsgálatban férfiak és nők.

A WHO 2019-es adatai szerint a világban az első számú vezető halálok a koszorúérbetegség, ezt követi a stroke és harmadik helyen az alsó légúti fertőző betegségek állnak.

Így tehát minden olyan lehetőséget érdemes megragadni, amely csökkenti ezek kialakulásának rizikóját.

Fontos megjegyezni, hogy a szív és érrendszeri megbetegedések fő rizikófaktorai

  • a magasvérnyomás,
  • az elhízás,
  • a dohányzás,
  • a magas koleszterinszint és
  • a cukorbetegség.

Így tehát itt is elmondható, hogy

egészéges életmóddal igen sokat tehetünk a hosszú, jó minőségű életért.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Borítókép: Pexels
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.