Okok, amelyek miatt nem múlik a torokfájás

Ha már hetek óta torokfájással küzd, ami ellen az eddig bevált kezelés sem használ, akkor az elhúzódó panasz kezeléséhez orvosi segítségre lehet szüksége. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, milyen kiváltó okok állhatnak a háttérben – olvasható az Origo cikkében.

Forrás: ORIGO2021. 09. 14. 12:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bakteriális felülfertőzés

Az őszi és téli időszakban gyakori torokfájás az esetek többségében vírusos eredetű, így a kezelése tüneti: torokfertőtlenítő tabletták, fájdalomcsillapító és sok folyadék. Ha azonban a torokfájás nem múlik, sőt ahogy a napok múlnak, még fokozódik is, akkor mindenképp mutassuk meg orvosnak, mert bakteriális felülfertőzés miatt antibiotikum szedésére lehet szükség.

Irritáló anyagok a levegőben

Torokfájást okozhat a dohányfüst és a szennyezett, szmogos levegő belélegzése is. Ez ugyanis irritálja a nyálkahártyát, amelyen krónikus gyulladást képes előidézni, az így kialakuló torokfájás pedig tartósan megmarad. 

Súlyos esetben a torokfájás a torokrák tünete is lehet, ezért, ha dohányosként jelentkezik ez panasz, vagy tartós rekedtséget tapasztalunk, ne halogassuk az orvos felkeresését!

Tartós orrdugulás

Többek közt orrpolip, orrsövényferdülés, szénanátha tünete is lehet a tartós orrdugulás. Ez nemcsak nappal kellemetlen, hanem éjszaka is, amikor a nyitott szájjal való alvás miatt reggelre kiszárad a torkunk. 

Ha reggelente száraz torokkal, rekedten ébredünk, a szájlégzés is lehet az oka. 

Ha a probléma hosszabb ideig megoldatlan marad, tartós torokfájás is kialakulhat.

A gátolt orrlégzés hátsó garatfali csorgást is eredményezhet. Ez lehet csak egy érzet, ami a krónikusan gyulladt nyálkahártyán jelentkezik, de lehet valódi váladékcsorgás is, amikor a fokozott mértékben termelődő orrváladék a garat irányában lecsorog. Az érintettek emiatt gyakran krákognak, köszörülik a torkukat, fekvő helyzetben köhögőrohamok is jelentkezhetnek. A probléma kialakulhat gyakori arcüreggyulladás, nem megfelelően kezelt allergia vagy akár orrpolip miatt is, kezeléséhez fül-orr-gégész segítségére van szükség.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Borítókép: Pixabay

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.