A testvér az egyik legnagyobb ajándék az életben, sokak számára az az ember, aki a legjobban ismeri és feltétel nélkül szereti a másikat, amíg a halál el nem választ. Az elég jó testvéri viszony azonban nem mindig alakul ki magától. Ennek érdekében a szülő rengeteget tehet, például azzal, hogy nem ad okot a komoly féltékenységre és hogy elősegíti a gyerekek közös programjait. A testvér minden ellentét vagy különbözőség ellenére a legnagyobb szövetséges lehet. Ha azonban a családon belüli "sorstársuk" valamilyen oknál fogva ellenségünk lesz, annak súlyos következményei lehetnek. Az angliai York Egyetem kutatói megállapították, hogy azok a gyerekek, akiket fiatalon rendszeresen zaklatott testvérük, serdülőkortól kezdve nagyobb mentális kockázatnak vannak kitéve.
A testvéri zaklatás felnőttként is hat az emberre
A testvérkapcsolatok nem mindig tökéletesek. A testvér az egyik percben a védelmező, legjobb barát, a másikban pedig legádázabb ellenség. Bármikor kitörhet a harc egy játékért, a vezér szerepéért, a szülői szeretetért, az akarat érvényesítésért, hol szövetségben, hol szemtől szemben. Ez idáig természetes lehet. Ám utóbbi erőszakba, megfélemlítésbe is torkollhat, ami mind az elkövető, mind a szenvedő fél életének későbbi szakaszában is negatív hatással lehet a mentális egészségre – olvasható a Gyógyzóna cikkében.
A Journal of Youth and Adolescence című magazinban megjelent tanulmány szerzői több mint 17 000 ember adatait vizsgálták meg a projekt során. A kutatócsapat arra a következtetésre jutott, hogy a testvér általi megfélemlítés gyakorisága serdülőkorban egyenesen arányos a későbbi mentális egészségügyi problémák kialakulásának esélyeivel. (Természetesen már okoknál fogva is kialakulhatnak a mentális zavarok.)
A megelőzés a megoldás
A tanulmányban résztvevők kérdőíveket töltöttek ki a testvér-zaklatással kapcsolatos személyes tapasztalataikról. Első körben 11 és 14 éves koruk emlékeit kellett felidézniük, majd a 17 éves kor élményeire tért ki a kérdéssor.
Az elemzések szerint a gyerekkori zaklatásban részt vevő valamennyi fél – legyen az elkövető vagy áldozat – annál nagyobb valószínűséggel szenved felnőttként mentális zavaroktól, minél többször volt részese a testvér bántalmazásnak. Tehát itt is, mint oly sok esetben, általában az igazi gondot a probléma rendszeres, állandósult formája okozhatja.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Boryítókép: Pexels
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Rétvári Bence: Magyar Péter visszaélt képviselői hatalmával - videó
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Megosztó a magyar háziasszony pörkölt receptje, most mégis sokan imádják
Beszakadt a forint, ez állhat a szabadesés hátterében
Mélyütés a magyar válogatottnak, betett Szoboszlaiéknak az UEFA
Így reagált Debrecen polgármestere Magyar Péter abszurd igényeire
K...rva nagy következmények
Olvasóink többsége a görögök ellen küldené harcba a válogatottat
Két magyar gólszerző, mégis nyert a Veszprém a Bajnokok Ligája-meccsen
Máris megdőlt Mike Tyson rekordja, miután Lennox Lewis korábbi legyőzője 59 évesen ütötte ki ellenfelét
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Nagy Feró komoly gyanúba keveredett + videó