A Cat Behavior Associates állatorvos szakértői szerint a macskák romboló magatartása mögött többnyire az unalom vagy a stressz áll, illetve, ahogy fentebb említettük, csupán természetes ösztönei vezérlik. De mit tehetünk ez ellen, és mi az, amit semmiképp se kövessünk el?
Hogyan szoktassuk le a macskát a bútorok karmolásáról?
Mindenekelőtt érdemes tisztázni, hogy a karmok élesítése a macskák természetes ösztönéből fakad, mivel többek között így távolítják el körmük elhalt rétegét (hogy az ne akadályozza őket az esetleges védekezésben); a nyújtógyakorlat erősíti a felsőtestüket; a karmolás emellett a terület megjelölésére is szolgál – írja a petplace.
Ne távolítsuk el a karmait!
Jackson Galaxy, macskasuttogó egy korábbi cikkében ír arról, hogy
a karmok eltávolítása egy rendkívül kockázatos műtéti beavatkozás, melynek során ha a sebész túl keveset vagy épp túl sokat távolít el a karmokból, vagy gondatlanul végzi a sebek lezárását, akkor hosszú távú szenvedést okozó, súlyos szövődmények léphetnek fel a cicáknál.
A karomeltávolításba az első ujjperc eltávolítása is beletartozik, és ha nem távolítják el egészében, akkor ezen a ponton új, deformálódott karom növekedhet a bőr alatt, ami rendkívül fájdalmas lehet. De ha túl sokat távolít el a sebész, az sem jó, mert szintén fájdalmas hegek maradhatnak utána. Ha pedig a sebész nem elég tapasztalt, és nincs felkészülve rá, hogy a macskafajták anatómiája eltérő lehet, akkor könnyen az idegek sérülését okozhatja a műtét során. Valamint Galaxy szerint könnyen megeshet, hogy a karomeltávolítás után nem fogja használni a macska az almot – olvasható a Petplace írásában.
Ennek számos oka lehet, az egyik, hogy az állatnak sebek vannak a lábán, ha pedig ezekbe belekerülnek az alom homok- vagy egyéb szemcséi, akkor ez fájdalmat okoz a cicának. Ezt elkerülendő egyes macskatulajdonosok a karomeltávolítás után puhább alomra váltanak, de ez is rosszul sülhet el, hiszen a macskák nem szeretik, ha megváltoztatják az éveken át bejáratott alomtípust. Ha pedig nem kedvelik az újat, akkor nem is fogják használni.
A macskák karomtalanításának gyakorlatát világszerte élénk viták övezik: vannak országok (ilyen például Anglia), ahol illegális tettnek számít, olyan helyeken pedig, ahol a törvény nem gördít akadályt a beavatkozás elé, számos állatorvos nem hajlandó elvégezni. És nem csupán etikai okból, hanem mert a macskák elválasztását a számukra oly lényeges karmoktól felesleges kegyetlenségnek tartják.
A kaparófa a barátunk
A szakértők szerint tudatos odafigyeléssel jó eséllyel véget vethetünk a bútorkaparászásnak, ám ehhez mindenekelőtt végig kell gondolnunk, hogy milyen stresszfaktoroknak van kitéve macskánk a mindennapokban, megfelelően ápoljuk-e a körmét, illetve hogyan tudnánk elvonni a figyelmét a berendezési tárgyakról, bútorokról. A leghatékonyabb megelőzés az, ha gondoskodsz róla, hogy a karmai rendszeresen le legyenek vágva. Sokkal jobb megoldás időnként levágni a macska karmait, mint műtéti úton eltávolíttatni azokat.
A türelem rózsát terem
Amennyiben tetten érjük cicánkat, Jackson Galaxy óva int minket attól, hogy rákiabáljunk, inkább csak eresszünk meg egy normál hangerejű "Ahh-t". Semmiképp se kiabáljunk, és főként ne mondjuk ki a nevét, különben az egész dolog visszafelé fog elsülni. Galaxy szerint
fontos, hogy a macska nevét csakis dícsérő kifejezésekben használjuk, így a gazdájuk hangja (na és persze a nevük), automatikusan pozitív asszociációt kelt bennük.
Célszerű továbbá kijelölni számukra egy 'kaparózugot' a lakásban, ahol zavartalanul kiélhetik ösztöneiket. De mi tesz vonzóvá egy kaparózugot? Nos, ami a kínálatot illeti, manapság számos kaparófa közül választhatunk: létezik például kaparószőnyeg, ami egy pillanat alatt kaparófává változtatja az asztal lábát, így macskánk kedvére élesítheti rajta karmait. Okos és olcsó megoldás, amellyel meghosszabbíthatja bútoraid élettartamát – derül ki a Petplace cikkéből.
Emellett találunk ágyra emlékeztető kaparóhelyet, sőt kaparóalagutat is, a lényeg, hogy az eszköz elég vastag legyen. Galaxy ugyanakkor megjegyezi, hogy sok esetben egy vastag farönk, esetleg kötél is megteszi, egyes macskák ugyanis kifejezetten a természetközeli megoldásokat preferálják.
Ha felállítottuk számára a kis zugot, mindig dicsérjük meg cicánkat, amikor ott élesíti karmait.
Ugyanakkor ahogy a gyerekeknek, úgy a macskáknak is lehet engedetlenebb napjuk, ilyenkor jó eséllyel elérhetjük a kívánt viselkedést, ha egy kicsit mi magunk is megkaparásszuk a kaparófát, közben megdicsérjük a bársonytalpút, és esetleg némi jutalomfalattal is megajándékozzuk. A lényeg, hogy felejtsük el az agressziót, mert az csak még több agressziót szül.
Amennyiben a fenti dolgokra odafigyelünk, kedvencünkkel való kapcsolatunk egészen biztosan gördülékenyebb lesz – írja az oldal.
A teljes cikk ITT olvasható el.
Borítókép: Pixabay
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Hagyd abba ezt az ostobaságot! - Lehetséges utóda megszégyenítette Pressmant
Az egekig magasztalja Szoboszlai és Kerkez teljesítményét a brit média
„Édes kis Manócska!” – Liptai Claudia megmutatta ritkán látott kisfiát, Marcit
Robert Fico a moszkvai látogatásáról: Ez üzenet Zelenszkijnek
Dárdai Bence máris kenterbe veri Szoboszlait, főhet Marco Rossi feje
Újabb részlet: a magdeburgi merénylő a támadás előtt bekattant a bíróságon – megfenyegette a bírót
Pressman nem teszi zsebre, amit a lehetséges utódjától kapott
Szoboszlai gólt szerzett a Tottenham ellen – videó
Az Eb-bronzérmes kézilabda-válogatott sikerkapitánya elmondta, miért utasítja vissza a lehetőségeket
Lezuhant egy utasszállító repülő, sokan meghaltak + videó
Itt van a britek háborús bejelentése
Igazán emlékezetesre sikeredett Kerkez Milos 50. mérkőzése a Bournemouth színeiben