A fogköz is fontos
A szakember minden páciensének felhívja a figyelmét a fogközök tisztításának fontosságára is. Az emberek nagy része nem szentel elegendő figyelmet a fogsor azon részeire, ahová a fogkefe sörtéi nem hatolnak be. A probléma az, hogy egy alaposabb fogmosás után is bent marad a lepedék 50 százaléka a fogak közötti résekben.
Fogköztisztító kefe és fogselyem használata nélkül nincs tiszta fogazat, nincs tökéletes szájhigiénia
– hangsúlyozta a fogorvos, ugyanis a fogközökben megtapadt lepedék idővel ínygyulladást vagy fogszuvasodást is okozhat. Elöl, ahol vonalszerűen érintkeznek a fogak, fogselymet érdemes használni, a nagyobb fogközökben pedig – ami jellemzően a hátsó fogaknál található – érdemes fogközkefével operálni. A hátsó fogaknak gyakran olyan alakjuk van, amit fogselyemmel lehetetlen tisztítani, illetve a szájban való elhelyezkedésük miatt fogkefével nehezebben hozzáférhetőek.
Szájvíz, fogkrém
Dr. Magyary-Kossa Krisztina parodontológus rezidens a szájvíz rendszeres használatának veszélyét hangsúlyozta ki.
A szájhigiénés szakember nem javasolja ennek gyakori alkalmazását, ugyanis a legtöbb szájvíz alkoholt tartalmaz, ami kiszárítja a száj nyálkahártyáját és ezzel több kárt okozhat, mint hasznot.
Ha valaki mégis ragaszkodik a szájvizes öblögetéshez a komfortérzet és a kellemesebb szájszag miatt, akkor használjon alkoholmentes terméket.
Napi munkám negyven százalékát az teszi ki, hogy a helyes fogmosásra tanítom a pacienseket. Tapasztalatom szerint legtöbben a fogkrém kiválasztására helyezik a hangsúlyt. Holott a fogmosásánál nem a fogkrém számít, hanem a helyes fogmosási technika. A fogkrém csupán a komfortérzethez járul hozzá, ami egyéni ízlés függvénye
– fejti ki a parodontológus szakember.
Annyival egészíteném ki, hogy mivel a fluorid segít a fogszuvasodás megelőzésében, ezért, ha már fogkrémet választunk, akkor az fluorid tartalmú legyen.
– tette hozzá dr. Diriczi Tamás. Bármilyen fogkrémmel is mosunk fogat és öblögetünk, ha lepedék marad a szájban a fogmosás után, az előbb-utóbb fogszuvasodáshoz vagy ínygyulladáshoz vezet. Ellenben, ha alapos a fogmosás, akkor teljesen mindegy, hogy milyen fogkrémet használunk.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.