Kávé edzéshez: vajon jó döntés?

A hajnali edzésre indulva, vagy éppen a munka utáni délutáni testmozgáshoz néha szükség van egy kis extra motivációra. Egy csésze kávé ilyenkor jó szolgálatot tehet: már az illatától frissebbnek érezhetjük magunkat, és meghozza a kedvünket a mozgáshoz.

Forrás: Diéta és Fitnesz2021. 10. 11. 16:03
Forrás: Pixabay
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

De vajon jó ötlet-e edzéshez kávét fogyasztani? Kávérajongók, jó hírünk van: több tanulmány is bizonyítja a kávéfogyasztás előnyös hatását testmozgás előtt. Ugyanakkor nem mindegy, hogy mikor fogyasztjuk, hogyan és mennyit. A diétaésfitnesz.hu cikkében összegyűjtve olvashatók a legfontosabb tudnivalók.

Fotó: Pixabay

A KÁVÉ JAVÍTJA A TELJESÍTMÉNYT, DE NEM MINDEGY, MIKOR ISSZUK

A Nemzetközi Sporttáplálkozási Társaság (International Society of Sports Nutrition) több tanulmánya is arra a következtetésre jutott, hogy a koffein hatékonyan javítja az állóképességet, hosszabb ideig tartó és intenzívebb edzést tesz lehetővé. Ráadásul egyre több adat utal arra, hogy az edzés előtt kávét fogyasztók körében enyhébb az izomláz, és lerövidül az izmok regenerálódásának az ideje is.

Nem mindegy viszont, hogy mikor fogyasztjuk el a frissítő italt. A legjobb, ha edzés előtt 45-60 perccel iszunk egyet a kedvenc kávénkból, a koffein hatása ugyanis 1-2 óra után érvényesül a legjobban. Azzal viszont mindenképpen érdemes számolni, hogy a hatás akár 4-6 órán keresztül is kitart: az esti edzés előtti kávé akár alvásproblémákat is okozhat.

A FÓKUSZÁLÁSBAN IS SEGÍT, HA NEM VISSZÜK TÚLZÁSBA

A kávé nem csak a fizikai, de a mentális teljesítményt is fokozza. Segít összpontosítani, javítja az éberséget és a gondolkodási képességet. Bármilyen furcsa is, ez akár egy lassú jóga óránál is jól jöhet: egy-egy bonyolultabb pozícióhoz nem árt az extra figyelem. Ne felejtsük el azonban, hogy könnyű átesni a ló túloldalára, a túlzott koffeinfogyasztástól ugyanis könnyen ingerültté vagy feszültté válhatunk. Az egészséges határ valahol a napi két-három csészénél van.

MÉG A FOGYÁSBAN IS TÁRS – HA MEGFELELŐEN FOGYASZTJUK

Az is bebizonyosodott, hogy a kávéfogyasztók szervezete edzés közben nagyobb arányban hasznosít energiát a zsírraktárakból. Ez tehát azt jelenti, hogy edzés közben több zsírt égetünk, gyorsabban fogyunk, ha kávézunk.

Ez azonban nem fog megtörténni, ha a baristástól a leghabosabb, legcukrosabb, csokidarabokkal megszórt kávécsodát kérjük. Az ilyen italok sajnos elképesztően sok üres kalóriát tartalmaznak, ráadásul megemészteni is nehezebb őket.

Pár csepp tej vagy növényi alapú tejital csupán pár kalória bevitelét jelenti, a benne található szénhidrát és fehérje nem fogja befolyásolni a teljesítményt.

HIDRATÁLNI, HIDRATÁLNI!

Sose felejtsük el, hogy a bőséges vízfogyasztás a legfontosabb edzés előtt, közben és után is. És ez különösen igaz akkor, ha edzés előtt legurítunk egy csésze feketét. A kávé ugyanis híres a dehidratáló hatásáról.

A teljes cikk elérhető a Diéta és Fitnesz oldalán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.