Áfonya
Az áfonya a benne lévő pterosztilbén nevű vegyület miatt a gyógyszerekkel összemérhető mértékben képes csökkenteni a koleszterinszintet, ráadásul jóval kevesebb mellékhatása van. Korábbi kutatások azt is bizonyították, hogy az áfonyában lévő antioxidánsok (pl. antocianinok) a "rossz" (LDL-) koleszterinszintet igen hatékonyan csökkentik.
Olajos magvak
Naponta egy kis marék olajos mag elfogyasztása csökkentheti az összkoleszterin- és az LDL-koleszterinszintet, valamint növelheti a jó (HDL) koleszterin szintjét.
Csokoládé
Örömhír a csokirajongóknak, hogy az étcsokoládé többek között a koleszterinszintet is javíthatja. Célszerű a mesterséges édesítőktől és tejtermékektől mentes, minél magasabb kakaótartalmú fajtákat választani.
Olívabogyó, olívaolaj és avokádó
A bennük lévő telítetlen zsírsavak védhetnek a cukorbetegség és a szívbetegségek ellen, valamint csökkenthetik a rossz és növelhetik a jó koleszterin szintjét.
Lenmag és lenmagolaj
A szakemberek szerint a lenmag és a belőle készült olaj védi a szívet és javíthatja a koleszterinszintet. Tegyen egy evőkanál őrölt lenmagot kedvenc süteményébe vagy joghurtjába!
Szójatermékek
A jó minőségű szójatermékek (pl. tofu vagy edamame bab) önmagukban ugyan nem csökkentik a koleszterinszintet, de a húst helyettesítve mindenképpen egészséges fehérjeforrást biztosítanak.
Leveles zöldségek
A zöld színű leveles zöldségek, (pl. spenót vagy fodros kel) rendkívül rostdúsak, emellett igen sok bennük a koleszterinszintet csökkentő lutein nevű karotinoid, amely gyulladásgátló hatása révén segíthet megelőzni a szívbetegségek kialakulását is.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Pexels