Mennyi és milyen magot ehet, aki diétázik?

Tudta, hogy az olajos magvak az emésztőrendszer testőrei? Persze csak akkor, ha okosan bánunk velük.

Forrás: Diéta és Fitnesz2021. 10. 20. 13:08
Forrás: Pixabay
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érdemes megkóstolni a jól ismert dió, mandula, tökmag vagy szezámmag mellett néhány egzotikus különlegességet is – áll a javaslat a diétaésfitnesz.hu cikkében.

EGY MAGOCSKA EGÉSZSÉG

Igaz, hogy az olajos magvakkal magas zsírtartalmuk miatt nem árt az óvatosság, de azért nem kell őket egy mozdulattal kitörölni az étrendből. A bennük található zsírok nagy része ugyanis telítetlen zsír, ami a szív- és érrendszeri betegségek kitűnő ellenszere. Hatékony fegyverként vethető be csontritkulás ellen, csökkentik a magas vérnyomást, sőt a lankadó szexuális kedv visszaállítására is alkalmasak lehetnek.

A SALÁTÁTÓL A LISZTIG

Bár leginkább rágcsálnivalóként, sós és pörkölt változatban, vagy süteménybe sütve ismerjük őket, jobb, ha az olajos magvakat nyersen esszük. Megbolondíthatjuk vele a salátát, a müzlit, apróra törve levesek vagy tésztaételek tetejére szórhatjuk. Zsemlemorzsa helyett vagy azzal összekeverve húsok, zöldségek panírozásához is kitűnőek, és a búzalisztet is helyettesíthetjük velük, ha elég finomra őröljük. Vízzel összeturmixolva remek növényi tejet, pürésre krémesítve pedig vajat készíthetünk belőlük. Ez utóbbiakat joghurthoz vagy pirítóshoz is fogyaszthatjuk, olívaolajjal és ecettel összekeverve pedig salátaöntetként használhatjuk.

Fontos az időzítés és a mennyiség!

Ahelyett, hogy rögtön pucolás után bekapnánk, nem árt az olajos magvakat fogyasztás előtt 5-12 órára beáztatni. Így a gyomor könnyebben meg tudja őket emészteni. Magas kalóriatartalmuk miatt azonban naponta 5-10 szemnél soha ne együnk többet!

PEKÁNDIÓ – INDIÁN TESTVÉR

Ez a különlegesség nagyon hasonlít a mi diónkra, csak nyúlánkabb, édesebb. Rengeteg fontos vitamin és ásványi anyag lakik benne. Csökkenti a koleszterint és az epekő kialakulásának veszélyét, magas folsavtartalma miatt pedig kismamáknak ajánlják különösen.

PARADIÓ – BRAZÍLIA KINCSE

Itthon elég nehezen és drágán lehet hozzájutni, mert csak vadon terem meg, ennek ellenére érdemes megkóstolni. Édeskés íze leginkább a manduláéra hasonlít. Bár a 70 százalékát zsírok teszik ki, kis mértékben mindenképp jótékony. Szeléntartalma például akkora, hogy egy-két szem egy felnőtt egész napi szelénszükségletét fedezi. Fokozza a szellemi teljesítményt, és segít a mellrák megelőzésében is.

MUSTÁRMAG – ŐSI ERŐ

Ázsiában több ezer éve használják, mint gyógynövényt. A benne lévő szelénnek és magnéziumnak köszönhetően csökkenti a rák kockázatát és a gyulladásos betegségek tüneteit. Mindenképpen érdemes belecsempészni az étrendbe, ha migrének gyötrik, de segít a magas vérnyomás és az érelmeszesedés megelőzésében is.

CHIA MAG – AZTÉK CSODA

Az aztékzsályaként is ismert növény a natúrkonyha legfrissebb újdonsága. Az icipici magnak nem kevesebb, mint 34 százaléka tiszta omega-3 zsírsav. Szívbetegeknek, cukorbetegeknek, és depresszióban szenvedőknek is ajánlják. Ráadásul a fogyásban is segít. Íze egy kicsit a mogyoróhoz hasonlít.

KENDERMAG – A GABONÁK KIRÁLYNŐJE

A búzacsírához hasonlóan magas rosttartalma biztosítja az emésztőrendszer hibátlan működését. Tökéletesen kiegyensúlyozott benne az omega-6 és az omega-3 zsírsavak aránya, ez teszi az egészséges haj és bőr titkos forrásává. Frissíti a szellemet és segíti a megfelelő koleszterinszint fenntartását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.