Melyek a vércsoportok?
A vér típus szerinti kategorizálása segít megelőzni a szövődményeket, amikor valaki vérátömlesztést kap. A vörösvértestek felületén olyan markerek vannak, amelyek a sejttípust jellemzik. Ezek a markerek (más néven antigének) olyan fehérjék és cukrok, amelyekkel a szervezetünk azonosítja a vérsejteket.
A két fő vércsoport az AB0 és az Rh.
Az AB0 vérrendszernek négy fő típusa van
- A-típus: Ennek a vércsoportnak van egy „A" nevű jelzője.
- B-típus: Ennek a vércsoportnak van egy „B" nevű jelzője.
- AB-típus: Ennek a vércsoportnak A és B markere is van.
- 0 típus: Ennek a vércsoportnak nincs sem A, sem B markere.
A vért továbbá "Rh pozitív" (azaz Rh faktorral rendelkező) vagy "Rh negatív" (Rh faktor nélkül) besorolásúnak minősítik.
Nyolc lehetséges vércsoport létezik
- 0 (nulla) negatív. Ez a vércsoport nem rendelkezik A- vagy B-markerekkel, és nem rendelkezik Rh-faktorral.
- 0 (nulla) pozitív. Ennek a vércsoportnak nincsenek A- vagy B-markerei, de van Rh-faktora. A 0 pozitív vér a két leggyakoribb vércsoport egyike (a másik A pozitív).
- A negatív. Ennek a vércsoportnak csak A-markere van.
- A pozitív. Ennek a vércsoportnak van A-markere és Rh-faktora, de nincs B-markere. Az 0 pozitív mellett ez a két leggyakoribb vércsoport egyike.
- B negatív. Ennek a vércsoportnak csak B-markere van.
- B pozitív. Ez a vércsoport rendelkezik B-markerrel és Rh-faktorral, de A-markerrel nem.
- AB negatív. Ez a vércsoport A- és B-markerrel rendelkezik, de nem rendelkezik Rh-faktorral.
- AB pozitív. Ennek a vércsoportnak mindhárom típusú markere van A-, B- és Rh-faktor.
Ez csak genetikai különbség, mint mikor zöld szemünk van kék helyett, vagy göndör helyett egyenes hajunk. De bizonyos vércsoportok fogékonyabbak vagy éppen ellenállóbbak lehetnek egy-egy betegséggel szemben.
Miért fontosak a vércsoportok?
Az immunrendszer a szervezet védelme a betolakodókkal szemben. Ahhoz, hogy a vérátömlesztés biztonságosan megtörténhessen, az ember immunrendszerének fel kell ismernie a donorsejteket mint a saját sejtjeit. Ha az egyezést nem ismeri fel, a beadott vért idegen anyagnak minősíti, és védekezést indít ellene.
Az immunrendszer antitesteknek nevezett fehérjéket állít elő, amelyek védelemként működnek, ha idegen sejtek kerülnek a szervezetbe. Attól függően, hogy egy személynek milyen vércsoportja van, az immunrendszer antitesteket állít elő, amelyek reagálnak más vércsoportokra.
Ha a beteg nem megfelelő vércsoportú készítményt kap, az antitestek azonnal nekilátnak a behatoló sejtek megsemmisítésének. Ez az agresszív, egész testre adott reakció lázat, hidegrázást és alacsony vérnyomást okozhat. Ez akár a létfontosságú szervrendszerek – például a légzőszervek vagy a vesék – károsodását is okozhatja.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: PEXELS