Aki szereti a madárdalt, a zord tél közeledtével bizony félti és sajnálja a tollas kis állatokat – ilyenkor pedig előkerülnek a kerti madáretetők. Nem mindegy azonban, hogy milyen eleség kerül a kis házikókba, és az sem, hogy mennyire ügyelünk azok környezetére – írja a Szon.hu.
– Az etetők rászoktatják az állatokat, hogy tömegesen rájárjanak a könnyen megszerezhető élelemre, melynek köszönhetően a legyengült szervezetű, beteg példányok is könnyebben életben maradnak, főleg a városokban, ahol melegebb van, és több menedéket találnak – mondta el a lapnak Somlai Tibor, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szatmár-beregi helyi csoportjának elnöke.
Éppen ezért, ha madártetőt állítunk fel a kertünkben, az egészséges állatok védelme érdekében gondoskodnunk kell arról, hogy minél kisebb eséllyel adják át egymásnak a betegségeket. Ahol sok madár fordul meg és gyakran, ott bizony madárpiszok is lesz, amitől meg kell tisztítanunk az etetőt.
Csak semmi fűszer
Legalább kétnaponta fertőtleníteni kell az etetőt, ezért érdemes olyan anyagból választanunk egyet, amit könnyű takarítani.
Bár a fából készültek nagyon szépek, azokat csak akkor válasszuk, ha vállaljuk, hogy időt szánunk a tisztításukra. A kevésbé türelmeseknek a műanyag lesz a megoldás, hiszen arról néhány egyszerű mozdulattal eltávolítható a piszok, majd egy fertőtlenítőszeres ronggyal áttörölve máris újra használható – tette hozzá Somlai Tibor.