Magas vérnyomás a várandósság alatt? Ezekre kell figyelni

Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza beszélt arról, hogy milyen veszélyei vannak a terhességi hipertóniának.

Forrás: ORIGO.HU2021. 12. 17. 13:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Röviden a magas vérnyomásról

A magas vérnyomás terhesség nélkül is nagy veszélyeket rejt, ugyanis jelentősen károsítja a szív-és érrendszert, mivel a megemelkedett nyomás miatt apró mikrosérülések keletkeznek az ér belső, endothel részén, ami miatt egyre növekvő plakkok alakulhatnak ki (érszűkület). Veszélye, hogy kezeletlen esetben így könnyen olyan szövődményeket okozhat, mint a vesekárosodás, szívinfarktus esetleg a stroke.

A normál vérnyomás értéke140/90 Hgmm.

Terhesség és magas vérnyomás

A várandósság során komoly változások zajlanak: az egyik ilyen, hogy az első két trimeszterben a vérerek kitágulnak, így a vérnyomás általában csökken, majd a harmadik trimeszterben kissé emelkedik, és eléri a terhesség előtti értékeket. Baj akkor van, ha a vérnyomás értéke meghaladja a 140/90 Hgmm-t.A terhességi magas vérnyomásnak két típusa is van: az egyik, amikor a hipertónia ismert volt már a teherbeesés előtt is (idült hipertónia), illetve, az, amikor az állapotot a várandósság során fedezik fel (jellemzően a 20. Terhességi hét után) – ezt gesztációs hipertóniának nevezik.

A terhesség során jelen lévő magas vérnyomás azért is veszélyes, mert jelentősen károsíthatja a méhlepény vérellátását, így a magzat nem jut elegendő oxigénhez és tápanyaghoz, 

fejlődési rendellenességek alakulhatnak ki, ráadásul megnő a lepényleválás, a magzat elhalása, koraszülés kockázata is.

Mivel gyakran semmilyen tünet nem hívja fel a figyelmet a betegségre, ezért a terhesgondozás elengedhetetlen része a vérnyomásmérés. 

Ám ha a következő tüneteket tapasztalja, mindenképpen ellenőrizze otthon is, ugyanis hirtelen is felléphet a probléma:

• Fejfájás

• Szédülés

• Látászavar

• Ödéma

Mit lehet tenni?

Dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza elmondta, a magas vérnyomást terhesség során szerencsére gyógyszerekkel és sószegény diétával kezelni lehet (természetesen nem minden készítmény javasolt terhesség során), valamint gyakori otthoni vérnyomásmérés indokolt. Preeclampsia esetén szintén szükség van gyógyszeres kezelésre, továbbá sok esetben kórházi megfigyelés indokolt. Súlyos esetben császármetszés szükséges (ha lehet, a 36-37. hét után, HELLP szindróma esetén azonnal).

A teljes cikk ITT olvasható.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.