Használ-e még bárki telefonkönyvet?

Egy piackutatás szerint a 14 éven felüli lakosság mintegy nyolc százaléka használt a kutatást megelőző hat hónapban telefonkönyvet – áll a Boon.hu oldalán.

Forrás: Mediaworks2022. 02. 01. 12:49
null
Budapest, 1963. július 4. A Magyar Posta 1963. évre kiadott Budapesti Távbeszélõ Névsorának elkészült példányait raktározza a Kossuth Nyomda dolgozója. A 300 tonna papír felhasználásával, mintegy 200 ezer példányban készült 535 oldalas, mûanyag borítójú könyvek júliusban kerülnek a telefonelõfizetõkhöz. MTI Fotó: Lajos György Fotó: Lajos György
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idén már nem kötelező a távközlési szolgáltatóknak papíralapú telefonkönyvet megjelentetniük. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, az NMHH szerint a hangalapú és online tudakozók, illetve a netes keresők és közösségi oldalak szinte teljesen megszüntették a kiadványok iránti keresletet.

A csökkenő fogyasztói igények miatt megszűnik a telefonkönyvek egyetemes szolgáltatásjellege, a szolgáltatóknak 2022-től már nem kötelező könyv vagy adathordozó formájában megjelentetni az előfizetők adatait.

Az NMHH piackutatása alapján 2017-ben még közel 60 ezer telefonkönyvet nyomtattak, 2020-ban azonban már 17 ezernél is kevesebbet, és felére esett vissza a fogyasztók által átvett névjegyzékek száma. Ennél is meredekebben zuhan az elektronikus adathordozón, a CD-n terjesztett telefonkönyvek száma, 31 ezerről mindössze 2500-ra, ami 92 százalékos csökkenést jelent – számolt be a Boon.hu.

Az érdeklődés hiánya több okra is visszavezethető, azonban ezeknek van egy közös nevezője, az internet

– fogalmazott az NMHH.

Az online tudakozók mellett komoly konkurenciát jelentenek a netes keresők és a közösségi oldalak, amelyek megkönnyítik egy-egy személy vagy szolgáltatás megtalálását. Az okostelefonok és a mobilnet széleskörű elterjedése tovább gyorsította ezt a folyamatot. Ma már, ha fel akarunk hívni valakit, a telefonunkon is rákereshetünk több platformon is.

Az NMHH piackutatása szerint a 14 éven felüli lakosság mintegy nyolc százaléka használta a kutatást megelőző hat hónapban a telefonkönyv bármelyik formáját.

Ez a viszonylag alacsony arány azonban így is 700 ezer embert jelent. Közülük sokan feltehetően internet-hozzáférés hiányában nyúltak a telefonkönyv után. Ezt a réteget azonban kárpótolhatja, hogy továbbra is tárcsázható az egyetemes tudakozó és a szolgáltatók által fenntartott, saját előfizetőikről szóló információs tudakozóvonalak – írja a Boon.hu.

A teljes cikk ITT olvasható el.

Borítókép: A Magyar Posta 1963. évre kiadott Budapesti Távbeszélő Névsorának elkészült példányait raktározza a Kossuth Nyomda dolgozója. A műanyag borítójú,  535 oldalas könyvek 300 tonna papír felhasználásával, mintegy 200 ezer példányban készültek (Fotó: MTI/Lajos György)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.