A sportkardiológiával biztonságosan és eredményesen sportolhat

A sportolókat érintő szív- és érrendszeri kockázatokra leginkább csak az időnként előforduló hirtelen szívhalálesetek hívják fel a figyelmet, holott már jóval enyhébb tünetek esetén is fontos lenne a kivizsgálás. Ugyanakkor dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, sportorvos, aneszteziológus, intenzív terapeuta arra is felhívta a figyelmet, hogy a sportkardiológiai vizsgálatokkal nemcsak a biztonság növelhető, de a teljesítmény is.

Forrás: Origo2022. 06. 05. 15:53
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok szívbetegség nem okoz tünetet

– A sportkardiológiai vizsgálatok célja, hogy kiszűrje az összes olyan tényezőt, ami sportolás közben szív- és érrendszeri szempontból veszélyt jelenthet az egészségre. E tekintetben tévedés azt gondolni, hogy akinél fennáll bizonyos kockázat, az minden bizonnyal tüneteket is tapasztal magán. Számos öröklött vagy szerzett szívbetegség gyakran nem okoz tüneteket mindaddig, amíg intenzív terhelésnek nem tesszük ki szervezetünket! Ilyen például a koszorúér-betegség, a szívizom-elfajulás, a billentyűbetegségek, a kisebb-nagyobb fejlődési rendellenességek, szívritmuszavarok, vezetési zavarok – ismerteti Sztancsik doktornő az Origónak.
Mindemellett természetesen a tünetek, a panaszok sokkal határozottabb jelzések arra nézve, hogy fontos lenne a kivizsgálás. Fontos felfigyelni a sokszor jelentéktelennek tűnő panaszokra is! Ilyen tünetekkel ajánlott orvoshoz fordulni:

• mellkasi fájdalom, szorítás,
• erős szívdobogásérzés (akár terheléskor, akár attól függetlenül jelentkezik),
• szorongás érzése,
• családban korábban már jelen lévő szív- és érrendszeri betegségek,
• csökkenő vagy nem növekvő teljesítmény,
• egyre hosszabb regenerációs idő,
• edzés közbeni bármilyen szív- és érrendszeri eredetre utaló panasz.

Miben tér el a sportkardiológia a hagyományos kardiológiától?

A sportkardiológiával foglalkozó szakemberek tisztában vannak a sportolók és nem sportolók közt létező különbségekkel – szív- és érrendszeri tekintetben. Felkészültek arra, hogy egy edzett személy az átlagostól esetleg eltérő értékeket is produkálhat például a pulzusszám tekintetében vagy az EKG-vizsgálatnál – és ez nála normálisnak tekinthető. A sportkardiológusok felismerik az úgynevezett sportszívet is, amely az intenzív testedzés miatt alakulhat ki. Normál esetben ugyanis rendszeres fizikai terhelés mellett nő a szív tömege, javul a pumpafunkciója, a szívizomban pedig olyan kis hajszálerek nyílnak meg, amelyek növelik a szív oxigénellátottságát. Ugyanakkor a túl intenzív terhelés hatására bekövetkezhet az is, hogy a hajszálerek kialakulása nem tudja követni a szív tömegének növekedési ütemét, így a korábbi érhálózat képtelen megfelelő mennyiségű oxigént biztosítani a megnövekedett szívizomzat számára. Ennek következtében még ép koszorúérrendszernél is kialakulhat szívinfarktus, renyhén működő szívizomzat vagy mindezek talaján életveszélyes ritmuszavar. 

Megelőzni pedig mindig könnyebb a bajt, mint például egy szívinfarktus okozta nehéz helyzetet visszafordítani!

Milyen sportkardiológiai vizsgálatok lehetnek fontosak?

• laborvizsgálatok,
• fizikális vizsgálatok, vérnyomásmérés,
• nyugalmi EKG,
• terheléses EKG,
• szívultrahang,
• 24 órás vagy hétnapos Holter EKG.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.